-9.8 C
Oslo
czwartek, 18 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Jak zaplanować przeprowadzkę do Norwegii? Wyjazd do Norwegii

Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania jest ważna, a przede wszystkim wiąże się z dużym stresem. Chcemy maksymalnie ułatwić Ci ten proces, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, dzięki któremu szczegółowo zaplanujesz wyjazd do Norwegii. Załatwisz też wszystkie niezbędne formalności, abyś mógł zacząć pracę w kraju fiordów.

Jak długo możesz przebywać w Norwegii?

Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale dzięki temu, że należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to przenosiny do tego kraju wcale nie są takie trudne. Obywatele Polski mający ważny dowód osobisty mają prawo do pobytu w kraju fiordów przez 3 miesiące. Jeśli interesuje Cię wyjazd do Norwegii na stałe, to musisz mieć pracę w tym kraju. Wtedy będziesz mógł rozpocząć życie w Norwegii.

Przeprowadzka do Norwegii – jakie formalności musisz załatwić?

Procedury, które musisz przejść podczas przeprowadzki do Norwegii, są dość przejrzyste. Nie będziesz też mieć problemów z wypełnieniem wszystkich formalności, jeśli tylko znasz język angielski, norweski lub inny, popularny język obcy. Jeśli masz kłopoty z komunikowaniem się w innym języku, to nie musisz się obawiać, bo wiele spraw pobytowych możesz załatwić przez Internet. Dzięki temu zyskasz czas na przetłumaczenie wniosków. Sprawdź, jakie formalności są niezbędne, gdy planujesz wyjazd do Norwegii na stałe.

Rejestracja cudzoziemca

Masz pracę w Norwegii, uczysz się tam i chcesz przebywać w kraju fiordów dłużej niż 3 miesiące? Zatem Twoim obowiązkiem jest rejestracja w UDI, czyli Urzędzie ds. Cudzoziemców. Możesz to zrobić przez Internet lub osobiście w Centrum Informacyjnym UDI.

Świadectwo jest całkowicie darmowe i jest przyznawane na nieokreślony czas – do momentu aż cudzoziemiec posiada podstawy ku temu, by przebywać w Norwegii.

Gdy już zarejestrujesz się w UDI, to udaj się z tym dokumentem na policję lub do Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych.

Karta podatkowa i rejestracja przeprowadzki

Kolejnymi niezbędnymi formalnościami, jakich musisz dopełnić, jest rejestracja przeprowadzki i uzyskanie karty podatkowej. Niezbędne jest także to, żebyś zgłosił się do rejestru ewidencji ludności – musisz dopełnić tego obowiązku w ciągu maksymalnie 8 dni od momentu podjęcia pracy lub nauki w Norwegii. Otrzymasz wtedy kartę podatkową, którą musi mieć każdy pracownik. Dokładna wysokość potrąconego podatku jest uzależniona od przewidywanego dochodu w całym roku podatkowym. Pamiętaj, że w przypadku, gdy nie zamówisz karty podatkowej, to pracodawca może Ci potrącić nawet 50% zaliczki na podatek.

Jeśli planujesz krótki wyjazd do Norwegii – maksymalnie na 6 miesięcy – to razem z kartą podatkową otrzymasz numer identyfikacyjny, czyli tzw. D-nummer.

Mieszkanie w Norwegii

Bardzo często pracodawcy zapewniają zakwaterowanie w Norwegii – na stałe lub tymczasowo. Dzięki temu nie będziesz musiał samodzielnie szukać odpowiedniego lokum, gdy jeszcze przebywasz w Polsce. Jednak nie spodziewaj się zbyt wysokich standardów, bo zazwyczaj są to baraki pracownicze bądź wieloosobowe mieszkania o dość podstawowym wyposażeniu. Jednak na samym początku może być to całkiem pomocne. Oczywiście możesz też samodzielnie wynająć lub kupić mieszkanie – to popularna opcja wśród rodzin z dziećmi oraz osób, które chcą na stałe przeprowadzić się do Norwegii.

Ubezpieczenie zdrowotne i społeczne

Każda osoba legalnie pracująca w Norwegii automatycznie staje się członkiem tamtejszego systemu ubezpieczeń społecznych. Stawka wynosi 8,2% wynagrodzenia brutto i są potrącone z wypłaty wraz z podatkiem.

Lekarza rodzinnego możesz wybrać samodzielnie np. z pomocą Internetu. Jednak najpierw musisz być zameldowany w urzędzie ewidencji ludności. Nawet gdy nie znasz norweskiego lub angielskiego, to nie będziesz mieć problemów ze skorzystaniem z pomocy lekarskiej, ponieważ każdemu przysługuje prawo do tłumacza. W razie nagłych problemów zdrowotnych możesz skorzystać z doraźnej pomocy medycznej, która jest udzielana w ambulatoriach.

Konto bankowe

Kolejną formalnością, którą musisz załatwić po przybycie do Norwegii, jest wizyta w banku. Większość Polaków wyjeżdżających do kraju fiordów zakłada konto bankowe w tamtejszym banku, o co możesz starać się w momencie, gdy zarejestrowałeś już swój pobyt. Pracownicy mogą wymagać od Ciebie ukazania paszportu, potwierdzenia rejestracji pobytu oraz umowy o pracę i najmu mieszkania.

Nostryfikacja wykształcenia

Po wyjeździe do Norwegii bez problemów możesz kontynuować pracę zgodną z Twoim wykształceniem i doświadczeniem zawodowym. W takiej sytuacji polecamy nostryfikację wykształcenia, dzięki czemu polski dyplom będzie równoważny z zagranicznym. Dzięki temu będziesz mógł bez obaw dalej rozwijać swoją karierę zawodową np. związaną z prawem, księgowością czy medycyną.

Nostryfikację wykształcenia możesz załatwić po wyjeździe do Norwegii. Wszelkich informacji na ten temat udziela NOKUT, czyli Państwowy Organ ds. Jakości Wykształcenia. Niezbędna jest także wizyta z INVIA – to punkt kontaktowy, który zajmuje się uznawaniem kwalifikacji zawodowych dla tzw. zawodów regulowanych.

- Polecamy -