Chcesz ułatwić sobie pobyt za granicą? Pomogą Ci w tym aplikacje mobilne, które umożliwią porozumiewanie się w języku obcym, odnajdywanie danych miejsc oraz załatwienie wielu pilnych spraw. Dzięki temu przekonasz się, że technologia stanie się jednym z największych sprzymierzeńców, gdy już przeniesiesz się do Norwegii. Skorzystaj z naszej listy 5 przydatnych aplikacji, zainstaluj je i korzystaj, gdy tego potrzebujesz!
5 przydatnych aplikacji mobilnych w Norwegii
RuterReise
Po przeprowadzce do Norwegii możesz mieć problem z poruszaniem się po mieście ze względu na brak znajomości nazw ulic lub przystanków. Nie oznacza to, że powinieneś ograniczać się jedynie do jednej dzielnicy czy pytania o pomoc przechodniów. Zamiast tego skorzystaj z bardzo przydatnej aplikacji mobilnej, czyli RuterReise. To niezastąpiony element każdej wycieczki po mieście lub międzymiastowej, ponieważ pokaże Ci, jak możesz dojechać z punktu A do punktu B. Aplikacja uwzględnia autobusy, tramwaje, metro, a nawet promy. Dowiesz się również, czy na trasie występują opóźnienia, remonty czy może jakieś trasy zostały odwołane.
Aplikacja RuterReise będzie bardzo pomocna zarówno dla turystów, jak i osób pracujących w Norwegii. Zwróć tylko uwagę na to, że jest dostępna w wersji w języku angielskim i norweskim. Kluczowe znaczenie ma także to, jakie regiony obejmuje. Z pewnością warto skorzystać z niej, jeśli poruszasz się po: Oslo, Akershus, Buskerud, Hedmark, Oppland, Telemark, Vestfold i Østfold. Dodatkowo aplikacja jest dostępna dla urządzeń z Androidem i systemem iOS.
Norway Lights
Jesteś miłośnikiem podziwiania zórz polarnych? W Norwegii możesz z łatwością dostrzec to genialne zjawisko atmosferyczne. Stanie się to dużo prostsze, gdy skorzystasz z pomocy aplikacji mobilnej Norway Lights. Dzięki niej „upolujesz” zorzę polarną. Jest to możliwe dzięki temu, że aplikacja wyświetla 3-dniową prognozę, a także prognozę godzinną dla danego dnia. Do dyspozycji masz także inne opcje oraz porady, które ułatwią Ci fotografowanie tego wspaniałego zjawiska atmosferycznego. Ta aplikacja z pewnością spodoba się turystom oraz mieszkańcom Norwegii. Alternatywą jest aplikacja My aurora forecast.
Yr.no
Z norweskiej aplikacji Yr.no możesz korzystać w różnych częściach świata, bo po prostu jest to jedna z najlepszych opcji, dzięki której sprawdzisz prognozę pogody. Z pewnością sprawdzi się, gdy zastanawiasz się, co włożyć przed pójściem do pracy w Norwegii, wybierasz się na zasłużony odpoczynek lub zależy Ci na poznaniu miasta. Ogromnym atutem jest dokładność Yr.no, a także możliwość sprawdzenia zarówno prognozy godzinowej, jak i długoterminowej lub na kilka dni do przodu. Pozwoli Ci to jeszcze lepiej zaplanować urlop, trekking, łowienie ryb bądź zwiedzanie nowej okolicy.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Oprócz temperatury aplikacja Yr.no udostępnia Ci również inne informacje np. ilość opadów oraz natężenie i kierunek wiatrów. Ta wiedza przyda Ci się przed wycieczką rowerową lub pieszą.
HelseRespons
Opisanie swoich problemów zdrowotnych może być dość trudne – szczególnie wtedy, gdy nie znasz zbyt dobrze danego języka obcego. Jakie aplikacje mobilne mogą Ci pomóc w takiej sytuacji, kiedy jesteś w Norwegii? Oczywiście na Twoim telefonie powinien znaleźć się HelseRespons. Dzięki tej aplikacji w naprawdę szybki i łatwy sposób zarejestrujesz się do lekarza. Możesz nie tylko umówić się na wizytę, ale również zamówić receptę lub załatwić inne sprawy. Zwróć jedynie uwagę na to, żeby dokładnie opisać, czego ma dotyczyć ta wizyta. Niezbędne jest także dodanie imienia i nazwiska swojego lekarza. Dużym atutem aplikacji HelseRespons jest to, że samodzielnie ustalisz godzinę, jaka Ci pasuje, żeby odwiedzić specjalistę.
Z pomocą aplikacji HelseRespons dbanie o swoje zdrowie na pewno stanie się dużo łatwiejsze. Choć większość informacji, jakie tam znajdziesz, są napisane w języku norweskim. Dlatego potrzebna będzie Ci również kolejna aplikacja, którą uwzględniliśmy na naszej liście.
Tłumacz Google
Nie znasz języka angielskiego lub norweskiego? Może to sprawiać, że w pierwszych dniach pobytu w Norwegii będziesz czuć się wyobcowany. Jednak znów z pomocą przychodzi bardzo przydatna aplikacja mobilna, z której skorzystasz w każdym miejscu na świecie. Chodzi tu oczywiście o Tłumacz Google. Dzięki niej bardzo szybko przetłumaczysz pozycję w menu, tablicę ogłoszeniową na przystanku autobusowym lub tramwajowym, a nawet etykietę produktów spożywczych. Z tą aplikacją staniesz się bardziej samodzielny, bo z łatwością poradzisz sobie z codziennymi czynnościami.
Tak naprawdę Tłumacz Google przyda Ci się również wtedy, gdy chcesz nauczyć się języka obcego, a szczególnie, gdy zastanawiasz się, jaka jest prawidłowa wymowa danych słów. W aplikacji Tłumacz Google wpiszesz zarówno słowa, zwroty czy zdania w języku norweskim lub angielskim, jak i polskie wyrażenia. W ten sposób możesz je z łatwością przetłumaczyć, a nawet włączyć dźwięk w telefonie, aby lepiej zrozumiał Cię Twój rozmówca np. w sklepie, aptece czy przechodnie na ulicy.
Aplikacje mobilne warte uwagi
Poza wymienionymi wyżej aplikacjami, warto zwrócić uwagę na:
- Revolut – karta prepaid, dzięki której możesz płacić na całym świecie. Oferuje szybki przelewy oraz ma korzystne kursy walut.
- iPolak – aplikacja MSZ, w której znajdziecie informacje o polskich placówkach dyplomatycznych, ostrzeżenia, a także informacje o wymaganych ubezpieczeniach i szczepieniach.
- RuterBillett – aplikacja do zakupu biletów komunikacji miejskiej Oslo i Akershus.
- finn.no – aplikacja do kupowania i sprzedawania, szukania ofert pracy i innych – odpowiednik naszego OLX.