-9.8 C
Oslo
środa, 21 lutego, 2024
motty_kredyty norweskie

Jakie plany na Wielkanoc ma norweska rodzina królewska?

Tegoroczna Wielkanoc odbędzie się w cieniu trzeciej fali koronawirusa. W odróżnieniu od zeszłego roku nie będą w tym okresie obowiązywać ograniczenia w kwestii podróży do prywatnych domów wakacyjnych. Z tego udogodnienia ma zamiar skorzystać m.in. norweska rodzina królewska.

„Domek książąt” w Sikkilsdalen

W tym roku król i królowa Norwegii mają zamiar spędzić święta w jednej ze swoich górskich chat, usytuowanej w okręgu Oppland. Posiadłość w Sikkilsdalen pełni funkcję wypoczynkowo-rekreacyjną. Bardzo często członkowie norweskiej monarchii podróżują do niej także na czas polowań oraz sezonu narciarskiego. 

Podróż królewskiej pary odbędzie się w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową. Posiadłość jest wyremontowana w duchu tradycyjnych norweskich gospodarstw. Ustronne miejsce zapewnia rodzinie królewskiej kameralne warunki i chroni przed wzrokiem nieproszonych gości. 

Wybór miejsca spędzenia Wielkanocy przez króla i królową ma także związek z norweską tradycją spędzania wolnego czasu. Święta okazują się być doskonałym pretekstem do chwili wytchnienia i często przybierają formę ferii wielkanocnych. Większość z autochtonów wybiera w tym okresie podróże w tereny górskie, gdzie nadarza się okazja, by pojeździć na nartach lub wziąć udział w wycieczkach górskich.

Spotkanie książęcej rodziny z Czerwonym Krzyżem

Książę Haakon oraz księżna Mette-Marit odbyli w czwartek spotkanie z Czerwonym Krzyżem, który trzyma pieczę także nad bezpieczeństwem w górach, do których wielu Norwegów odbędzie w najbliższym czasie podróż wielkanocną. Miało ono na celu poruszenie tematu planu działań na wypadek sytuacji kryzysowych, które mogą mieć miejsce podczas Wielkanocy.

Jak stwierdziła żona następcy norweskiego tronu – „Nie jest tajemnicą, że dla wielu będzie to bardzo trudna Wielkanoc. Naprawdę doceniamy pracę, którą wykonują wolontariusze”.

Norweski Czerwony Krzyż składa się z ponad 10 000 ochotników, którzy niosą pomoc w nagłych wypadkach. Podczas pandemii ich działania polegają także na rozmowie z ludźmi, którzy borykają się z izolacją i samotnością.

Jak podkreślił następca norweskiego tronu – „Praca, którą wykonują wolontariusze – zarówno teraz w Wielkanoc, jak i przez cały rok – jest niezwykle ważna”.

Święta osobno

Członkowie rodziny królewskiej nie mają zamiaru spędzić wspólnie okresu świątecznego. Ostatni raz miało to miejsce wiele lat temu i większość Norwegów nie jest już zdziwiona takim obrotem sytuacji. 

Rodzina księcia Haakona będzie obchodzić święta w swojej posiadłości w Uvdal, gdzie w 2007 roku nabyła grunty pod budowę ich prywatnego domku. Podobnie ma być w przypadku księżniczki Marthy Louis, która na czas Wielkanocy zostanie prawdopodobnie w swojej prywatnej posiadłości tuż pod Oslo.

- Polecamy -