11.4 C
Oslo
piątek, 14 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Jazda po alkoholu wśród głównych przyczyn wypadków na norweskich drogach

Opublikowano najnowszy raport Norweskiego Zarządu Dróg Publicznych, który poświęcony jest analizie wypadków na drogach w 2020 roku. Jak wyglądają statystyki?

Łączna ilość ofiar wypadków na norweskich drogach

Chociaż w zeszłym roku życie na norweskich drogach straciło najmniej osób od 70 lat, to dane i tak są bardzo niepokojące. Według statystyk w wypadkach drogowych w 2020 roku zginęły łącznie 93 osoby.

Co 4 wypadek śmiertelny był spowodowany jazdą po alkoholu 

Jak donoszą statystyki – 26% śmiertelnych kolizji w Norwegii, do których doszło w 2020 roku, było spowodowanych prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu.

Odsetek ten zmieniał się na przestrzeni lat, lecz zawsze przekraczał próg 20% przypadków. Rekordowy wynik osiągnął natomiast w 2018 roku – wtedy aż 34% śmiertelnych kolizji miało związek z jazdą po alkoholu. 

Jak wyznała w rozmowie z NRK Elisabeth Fjellvang Kristoffersen, będąca sekretarzem generalnym w organizacji MA-Rusfri Trafikk – „Jesteśmy najlepszym krajem na świecie pod względem bezpieczeństwa drogowego, ale oprócz kontroli policyjnych potrzebujemy bardziej ukierunkowanych środków przeciwko jeździe pod wpływem alkoholu”.

Blokada alkoholowa najlepszym rozwiązaniem?

Organizacja MA-Rusfri Trafikk, której zadaniem jest walczenie z nietrzeźwością na norweskich drogach, twierdzi, że problem można po części rozwiązać wprowadzając tzw. blokadą alkoholową.

System ten uniemożliwia uruchomienie pojazdu osobie, która jest pod wpływem alkoholu. Z założenia tego typu blokada jest instalowana w pojazdach osób, które już wcześniej były notowane za jazdę „po kieliszku”. Organizacja dąży to tego, by przekonać do tego pomysłu norweski rząd.

„Program blokady alkoholowej został wprowadzony z wielkim sukcesem w wielu innych krajach i Norwegia powinna zrobić to samo” – powiedziała Kristoffersen.

- Polecamy -