-9.8 C
Oslo
środa, 15 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Karta płatnicza czy gotówka — Płatności w Norwegii 2023

Wyjeżdżasz do Norwegii i zastanawiasz się, jaka forma płatności jest tam najczęściej akceptowana? Do dyspozycji masz gotówkę oraz kartę płatniczą, dlatego poznaj zalety oraz wady obu tych rozwiązań i przekonaj się, która z tych opcji będzie dla Ciebie najwygodniejsza i lepiej sprawdzi się w kraju fiordów. Sprawdź też, jakie są najpopularniejsze metody płatności w Norwegii.

Karta płatnicza – czy warto korzystać z karty w Norwegii?

Sprawdź, jakie zalety i wady ma płacenie kartą płatniczą w Norwegii – debetową i kredytową.

Zalety karty płatniczej

  • Możliwość śledzenia wydatków – ważnym atutem karty płatniczej jest to, że z łatwością możesz śledzić swoje wydatki w kraju fiordów. W ten sposób z większą łatwością będziesz kontrolować swój budżet podczas swojej podróży po Norwegii.
  • Wygodna metoda płatności – w Norwegii warto płacić kartą ze względu na ogromny komfort. Dzięki temu nie musisz zabierać ze sobą większej ilości gotówki, bo bez najmniejszych problemów zapłacisz kartą za zakupy w sklepie, posiłek w restauracji, bilety w komunikacji miejskiej itp.
  • Płatności zbliżeniowe – Norwegia jest krajem, który ma bardzo dobrze rozwinięty system płatności, dlatego płacąc kartą, możesz skorzystać, chociażby z płatności zbliżeniowych. Taką możliwość zapewnia większość terminali, dzięki czemu bardzo szybko zapłacisz za niewielkie zakupy.

Wady karty płatniczej

  • Opłaty za przewalutowanie – opłaty za przewalutowanie złotówek na korony norweskie to jedna z najważniejszych wad, jakie mają karty płatnicze. Musisz spodziewać się dodatkowych kosztów podczas tej transakcji, jeśli będziesz płacić tradycyjną kartą debetową. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest karta walutowa dostosowana do potrzeb osób podróżujących do Norwegii i innych krajów.
  • Możliwość odrzucenia płatności – w Norwegii niekiedy zdarza się tak, że dochodzi do odrzucenia płatności dokonywanych kartą kredytową. Choć to rzadkie sytuacje, to jednak sprawia, że warto mieć przy sobie gotówkę na wypadek awarii terminala lub jakiejś niespodziewanej sytuacji.

Płatności w Norwegii gotówką – czy warto?

Gotówka nadal jest popularnym sposobem płatności w Norwegii. Poznaj zalety i wady tego rozwiązania.

Zalety gotówki

  • Gotówka jest akceptowana w każdym miejscu – większość punktów handlowych i usługowych w Norwegii respektuje płatność gotówkową. Choć mogą zdarzyć się także miejsca, gdzie wymagana jest płatność kartą, to jednak jest to rzadkość. Poza tym gotówka przyda Ci się na festiwalach czy na niewielkich targach z lokalną żywnością.
  • Brak kolejnych opłat za przewalutowanie – choć wymiana złotówek na korony wiąże się z opłatami, to jednak nie musisz obawiać się kolejnych wydatków już podczas płacenia za zakupy, jedzenie czy bilety. Szczególnie warto o tym pamiętać podczas dłuższego pobytu w Norwegii, gdy nie chcesz zakładać konta walutowego lub karty wielowalutowej.

Wady gotówki

  • Ryzyko kradzieży – płatność w Norwegii przy pomocy gotówki wiąże się z większym ryzykiem kradzieży w porównaniu do kart płatniczych. Szczególnie jeśli nie zachowasz ostrożności i będziesz nosić przy sobie większe kwoty pieniędzy.
  • Trudności w zwrocie i wymianie pieniędzy – jeśli masz nadwyżkę gotówki po powrocie z Norwegii, możesz mieć problem z wymianą NOK na PLN. Poza tym banki i kantory mogą obciążać Cię dodatkowymi kosztami przy wymianie walut. Większość placówek nie zgadza się także na wymianę bilonów. Niekiedy możesz też mieć problem z wymianą złotówek na korony.

Jakie są najpopularniejsze metody płatności w Norwegii?

Wyjeżdżając do kraju fiordów, koniecznie powinieneś zabrać ze sobą kartę debetową lub kredytową. Dlaczego? Po prostu to najpopularniejsza metoda płatności w Norwegii – dziś w większości miejsc bez najmniejszych problemów zapłacisz za zakupy kartą. Jeśli nie znasz żadnego języka obcego, płacenie gotówką może być nieco bardziej stresujące i utrudnione.

Kartą debetową lub kredytową zapłacisz nie tylko w największych metropoliach w Norwegii, ale również za małe zakupy w lokalnych sklepach, a nawet na targach czy po prostu za wjazd na płatną autostradę. O powszechności tej metody płatniczej najlepiej świadczy fakt, że wielu Norwegów w ogóle nie korzysta już z gotówki.

Jakie karty bankowe są akceptowalne w Norwegii? Właściwie wszystkie najpopularniejsze karty są obsługiwane w kraju fiordów – zarówno karty Visa, jak i MasterCard oraz American Express. Zwróć tylko uwagę na dodatkowe opłaty za przewalutowanie PLN na NOK. Dlatego popularne są także inne metody płatności w Norwegii, czyli karty wielowalutowe, które nie wiążą się z tak wysokimi opłatami za przewalutowanie.

Jakie jeszcze formy płatności są polecane podczas podróży do Norwegii? Możesz tam z łatwością zapłacić swoim smartfonem – szczególnie przy pomocy lokalnej i bardzo popularnej aplikacji Vipps. To dobra opcja dla osób, które pracują i mieszkają w Norwegii. Jeśli rzadziej przebywasz w tym kraju, to dobrym rozwiązaniem są też portfele elektroniczne typu Google Pay, PayPal, Revolut oraz Apple Pay.

- Polecamy -