-9.8 C
Oslo
środa, 27 marca, 2024
motty_kredyty norweskie

Kilka słów o norweskiej tradycji wielkanocnej

Jak wygląda Wielkanoc w Norwegii? Jakie zwyczaje wiodą w tym okresie prym wśród mieszkańców krainy fiordów? I wreszcie czym różnią się norweskie święta wielkanocne od tych, które znamy z Polski?

Spokojny tydzień”

W Norwegii okres świąteczny rozpoczyna się już w Niedzielę Palmową. Tydzień, który po niej następuje, funkcjonuje w świadomości jej mieszkańców pod nazwą „spokojnego tygodnia”, chociaż większość pracowników ma wolne od pracy dopiero od Wielkiego Czwartku.

Wielu Norwegów postanawia wziąć wolne od pracy jeszcze przed Triduum Paschalnym, aby móc się cieszyć większą ilością wolnego czasu. W jaki sposób standardowy Norweg spędza ten wiosenny urlop?

Påsketur, Påskekrim, Kvikk Lunsj

Po pierwsze – ruch! Norweską tradycją jest aktywne spędzanie świąt wielkanocnych. Bardzo dużą popularnością cieszą się wyjazdy za miasto do hytty lub w góry. Norwegów można w tym okresie spotkać zarówno na nartach, jak i na szlaku, gdzie tłoczą się całe rzesze spacerowiczów. 

Po drugie – dobra lektura. Dla większości Norwegów święta bez kryminałów nie istnieją. Stało się to już swego rodzaju narodową tradycją. Przyjmuje się, że zwyczaj ten zapoczątkowany został w 1923 roku, kiedy w okresie wielkanocnym nagłośniono promocję najnowszego wydania „Pociągu do Bergen obrabowanego nocą”. Co roku odnotowuje się podczas Wielkanocy wzmożoną ilość nowych wydań kryminalnych historii.

Czym byłaby Wielkanoc dla Norwegów bez słodkości? Wśród nich znajdziemy oczywiście Kvikk Lunsj, czekoladowy batonik, stanowiący już prawie że symbol krainy fiordów. Według niektórych źródeł statystyczny Norweg zjada 4 sztuki tego produktu podczas okresu świątecznego. Bardzo popularne są też wyroby z marcepanu.

Niedziela Wielkanocna

Norwegowie podobnie jak Polacy w najważniejszy dzień Wielkanocy spotykają się przy wspólnym śniadaniu, podczas którego nie może oczywiście zabraknąć ugotowanych na twardo jajek. 

To nie koniec podobieństw. Norweskie ogrody, podobnie jak polskie, także skrywają wielkanocne podarunki dla najmłodszych. Bardzo często są to kolorowe pisanki wypełnione rozmaitymi słodkościami, a zwyczaj ten nie dotyczy jedynie dzieci! Także dorośli mogą liczyć na miły upominek.

Część mieszkańców krainy fiordów bierze także udział w duchowej celebracji Wielkanocy, uczestnicząc w mszach świętych, lecz kościołów nie odwiedza w Norwegii tak wielu ludzi, jak w Polsce.

- Polecamy -