-9.8 C
Oslo
czwartek, 18 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Koncerty „testowe” w Oslo i Bergen

Rząd oficjalnie zatwierdził pomysł, a FHI zabiera się wraz z organizatorami do działań. W planach jest 5 imprez masowych po 5 000 osób każda. Warunkiem koniecznym uczestnictwa jest bycie nieszczepionym na COVID-19.

Zabawa pod patronatem FHI

W Bergen oraz Oslo ponownie będzie można wziąć udział w muzycznej imprezie masowej. Na razie nie wiadomo, kiedy plany wejdą w życie, lecz zakłada się, że pierwszy koncert odbędzie się już w czerwcu.

By wziąć udział w koncercie „testowym” trzeba mieć od 18 do 45 lat i co najważniejsze – nie można być zaszczepionym. Okazuje się bowiem, że nie będą to zwykłe wydarzenia, ale element projektu badawczego na dużą skalę. 

30 000 ochotników

FHI ma zamiar zwerbować grupę 30 000 ochotników. Połowa z nich weźmie udział w wydarzeniu masowym, a reszta będzie stanowić tzw. grupę kontrolną, która nie pójdzie na koncert. Wszyscy ochotnicy mają być 2-krotnie testowani – pierwszy raz przed wydarzeniem i drugi raz po nim. Dzięki temu możliwe stanie się ustalenie tego, czy wydarzenia masowe przyczyniają się do wzmożonej transmisji koronawirusa. 

koncert "testowy"
Tylko połowa chętnych będzie miała okazję wziąć udział w wydarzeniu.

Specjaliści będą także analizować to, czy efektywność szybkich testów może przyczynić się do zniesienia obowiązku dystansu społecznego podczas wydarzeń masowych. Efekty całego przedsięwzięcia będą grały znaczącą rolę w kwestii reaktywacji wydarzeń kulturalnych i sportowych. 

Na 5-tysięczny tłum ochodników będzie czekać m.in. hala widowiskowa Oslo Spektrum oraz Grieghallen w Bergen. Całkowity koszt projektu szacuje się na 20–30 mln NOK.

Koncertowe losowanie

Jak wziąć udział w projekcie? Jak mówi Atle Fretheim z FHI, który jest odpowiedzialny za przedsięwzięcie – „Przewidujemy, że będzie można się zarejestrować na stronie internetowej. Następnie będzie trzeba podpisać oświadczenie, że rozumiesz ryzyko i rozumiesz, że bierzesz udział w loterii, w której tylko połowa zarejestrowanych osób zostanie wylosowana. Po wylosowaniu będzie trzeba tylko opłacić bilet”.

Organizatorzy przewidują, że opłata za uczestnictwo będzie mniejsza od ceny regularnej, którą trzeba wpłacić z okazji udziału w standardowym koncercie. Na razie nie wiadomo, jacy artyści będą znajdować się na scenie.

Jak podkreślają badacze, aby wydarzenia miały charakter naukowy, musi do nich dojść w czerwcu. W lipcu nie tylko odsetek osób zaszczepionych będzie większy, ale też wakacyjne migracje będą mogły wpłynąć negatywnie na wyniki badań. 

- Polecamy -