-9.8 C
Oslo
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Łagodzenie obostrzeń w Norwegii – 4 etap zostanie opóźniony

Kolejny z etapów łagodzenia obostrzeń związanych z pandemią musi zostać jak na razie wstrzymany. Norweski rząd swoją decyzję motywuje obawą przed wysoce zaraźliwą odmianą koronawirusa. Informacja została przekazana przez Ernę Solberg podczas konferencji prasowej w poniedziałek.

Lepiej dmuchać na zimne?

Mieszkańcy Norwegii będą musieli dłużej poczekać na następny etap łagodzenia obostrzeń. Wszystko z powodu jednej z odmian koronawirusa, której rozprzestrzenianie się stwarza ryzyko wystąpienia kolejnej fali pandemii.

Wariant Delta wirusa SARS-CoV-2, nazywany także indyjskim jest uważany za najbardziej zaraźliwą odmianę. Norweski rząd zdecydował w związku z tym, by opóźnić 4 krok planu ponownego otwarcia Norwegii. Decyzję oparto na zaleceniach Helsedirektoratet i FHI. 

Jak poinformowała podczas konferencji prasowej norweska premier – „Dane, a nie daty, określają, kiedy możemy ruszyć naprzód z ponownym otwarciem społeczeństwa. Istnieje ryzyko, że wariant Delta może wywołać czwartą falę infekcji wśród nieszczepionych części populacji, osób, które otrzymały tylko jedną dawkę szczepionki oraz grup wrażliwych […]”.

Realizację 4 kroku łagodzenia obostrzeń przewiduje się w związku z tym na koniec lipca lub początek sierpnia.

Obserwacja jest kluczowa

Obecnie w życie weszło, bądź wejdzie, wiele nowych przepisów, pochodzących z 3 etapu łagodzenia obostrzeń. Norweski rząd ma w związku z tym zamiar dokładnie obserwować sytuację i podejmować dalsze decyzje dopiero w oparciu o stabilne dane.

„Rząd norweski znacznie złagodził środki w 3 kroku, począwszy od 18 czerwca. Teraz podróżujemy więcej i spotykamy więcej ludzi niż przedtem i musimy monitorować konsekwencje, zanim jeszcze bardziej się otworzymy. Rozprzestrzenianie się wariantu Delta w innych krajach jest powodem do niepokoju” – powiedział norweski minister zdrowia i opieki, Bent Høie.

Jak twierdzi norweska premier – „Decyzja o tym, kiedy możemy przejść do kroku 4, będzie zależeć od wskaźnika infekcji […], możliwości służby zdrowia oraz liczby osób zaszczepionych”.

Więcej wiadomości związanych z tematem łagodzenia obostrzeń w Norwegii znajdziesz w innych naszych artykułach:

- Polecamy -