-9.8 C
Oslo
środa, 24 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Na Svalbardzie ma powstać „Skarbiec Zagłady” z utworami muzycznymi

Jak uchronić muzykę przed zapomnieniem? Na norweskim archipelagu ma powstać „Skarbiec Zagłady”, w którym planuje się przechowywać najcenniejsze utwory muzyczne – od muzyki plemiennej Aborygenów aż po przeboje Beatlesów.

Global Music Vault, czyli Globalny Skarbiec Muzyczny

Najnowszy projekt norweskiej firmy Elire Management Group zakłada stworzenie specjalnego, nuklearnego bunkra, w którym będą składowane najcenniejsze dla ludzkości utwory muzyczne. Skarbiec ma zostać usytuowany na archipelagu Svalbard, gdzie znajdują się już dwa podobne ośrodki – Arctic World Archive (tłum. Biblioteka Końca Świata) i Global Seed Vault (tłum. Globalny Bank Nasion), o których materiały udostępniamy poniżej.

Źródło: https://www.youtube.com/c/Freethink
Źródło: https://www.youtube.com/user/MotherboardTV

 Tysiącletnia trwałość i specjalny zapis

„Chcemy zachować muzykę, która ukształtowała nas jako istoty ludzkie i ukształtowała nasze narody” – oświadczył Luke Jenkinson, będący dyrektorem całego projektu z ramienia Elire Management Group. 

Globalny Skarbiec Muzyczny ma znajdować się w wiecznej zmarzlinie oraz zawierać nagrania utrwalone na specjalnych nośnikach pamięci. Obecnie trwają rozmowy z firmą Piql, która odpowiada za utrwalenie artefaktów, znajdujących się w Bibliotece Końca Świata. 

Twórcy projektu pragną utrwalić muzykę przy użyciu specjalnej technologii w taki sposób, aby mogła przetrwać nawet elektromagnetyczne fale towarzyszące eksplozji nuklearnej. Szacuje się, że pliki muzyczne będą mogły być utrwalone nawet na okres 1 000 lat.

Jakie utwory będą uchronione przed zapomnieniem?

Firma Elire Management Group współpracuje obecnie z Międzynarodową Radą Muzyczną, w celu stworzenia specjalnego komitetu. Zdecyduje on o tym, które utwory mają znaleźć się w norweskim bunkrze. 

Docelowo grupa ma dokonać wyboru najcenniejszych oraz najbardziej popularnych nagrań muzycznych z kilku krajów. Mówi się także o tym, że opinia publiczna będzie mogła mieć wpływ na ostateczną decyzję, jednak nie podano jeszcze żadnych szczegółów na temat możliwego głosowania.

Dozwolone ma być także umieszczanie w bunkrze utworów na żądanie przez chętne wytwórnie oraz indywidualnych twórców – jednak będzie się to wiązało z opłatami.

Jak powiedział Alfons Karabuda – prezes Międzynarodowej Rady Muzycznej – „Chodzi o zabezpieczenie przyszłości muzyki, dzięki posiadaniu archiwów z przeszłości. […] To nie jest po prostu włożenie czegoś do szuflady i przechowywanie tego przez 1 000 lat”.

Pierwsze depozyty w Global Music Vault mają pojawić się wiosną 2022 roku i będą dotyczyły muzyki plemiennej oraz ludowej.

- Polecamy -