Free Porn
xbporn
28.5 C
Oslo
wtorek, 16 lipca, 2024

Lekarze podają w wątpliwość hotele kwarantanny w Norwegii

Burza rozpoczęła się po tym, gdy okazało się, że przyjeżdżający do Norwegii dyplomaci są zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny w specjalnie przeznaczonych do tego hotelach. 

Prawo nierówne wobec wszystkich?

Osoby sprawujące funkcje dyplomatyczne na terytorium Norwegii nie obowiązuje 10-dniowa kwarantanna w specjalnie do tego przeznaczonych hotelach. Ulga ta dotyczy zarówno zagranicznych urzędników jak i norweskich dyplomatów. Wyjątki w tej kwestii obejmują również wojskowych. 

Według norweskiego rządu osoby, które pełnią istotne funkcje dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych i z racji tego przebywają za granicą, nadal postrzegane są jako osoby mieszkające na terytorium norweskim. I to bez względu na to, czy znajdują się obecnie poza granicami krainy fiordów, czy też nie.

Decyzja ta motywowana jest według prawników tym, że osoby pełniące ważne dla państwa funkcje powinny mieć pełną swobodę podróżowania. 

Brak medycznego uzasadnienia

Według lekarzy sytuacja ta jest z punktu medycznego całkowicie absurdalna. Jak mówią, wirus nie wybiera tego, czy podróżujący przebywa na służbie, czy też nie. Zarazić może się każdy i w tej kwestii nie przewidziano żadnych immunitetów.

Jak twierdzą norwescy lekarze na łamach Aftenposten, obowiązkowa kwarantanna hotelowa przypomina tym samym nie środek, mający na celu minimalizację ilości zakażeń, ale sposób na to, by zniechęcić mieszkańców Norwegii do podróży. 

Według dr Mette Kalager – „[…] kwarantanna w hotelu jest bardziej jak kara, która ma działać jako środek zapobiegawczy, utrudniając ludziom podróżowanie poza Norwegię”.

Przypomnijmy, że według norweskiej minister sprawiedliwości, Monici Mæland, naruszenie zasad kwarantanny hotelowej przez osoby skierowane na izolację może nieść poważne konsekwencje. Wśród nich znajdziemy m.in. grzywnę i karę pozbawienia wolności.

Jak podsumowuje tę sprawę w rozmowie z NRK Magnus Løberg z Instytutu Zdrowia na Uniwersytecie w Oslo – „Zwolnienia dopuszczone dla służby zagranicznej, personelu obronnego i przybywających dyplomatów rodzą pytanie, czy to naprawdę ma na celu ochronę przed infekcją, czy coś innego”.

Wielu ludzi nie godzi się na to, by spędzać 10 dni w hotelu kwarantanny na własny koszt (500 NOK za dobę). W ostatnim czasie notuje się sporo ucieczek z tego typu obiektów, o czym pisaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów – Około 30 osób uciekło z hoteli kwarantanny w Gardermoen.

- Polecamy -