20.2 C
Oslo
środa, 4 sierpnia, 2021

Na początku czerwca w Norwegii będą wprowadzone paszporty szczepionkowe

Jak ogłosiła norweska premier podczas wczorajszej konferencji, Norwegia już na początku czerwca wprowadzi tzw. zaświadczenia o odbytym szczepieniu, przebytym zakażeniu oraz uzyskanym wyniku testu na COVID-19. Umożliwi to ich posiadaczom m.in. łatwiejszy wstęp na wydarzenia masowe.

O krok przed UE

Tym samym rząd Norwegii wyprzedzi w swoich działaniach Unię Europejską, która planuje wprowadzenie tego typu dokumentów (Cyfrowych Zielonych Certyfikatów) pod koniec czerwca. 

Jak stwierdziła Erna Solberg we wczorajszym wystąpieniu – „Obecnie nie mamy pełnej listy tego, do czego chcemy używać takiego certyfikatu, ale można go używać zarówno do robienia wyjątków od przepisów dotyczących kontroli zakażeń w naszym kraju, jak i do podróży do innych krajów”.

Według premier Norwegii dzięki wprowadzeniu tego typu dokumentu możliwe stanie się powolne, lecz postępujące otwieranie społeczeństwa. Tzw. „green pass’y” umożliwiłby przede wszystkim łatwiejsze podróże międzynarodowe oraz z dużym prawdopodobieństwem zminimalizowałyby konieczność odbycia kwarantanny.

Jak zmieniają się obostrzenia?

Także wczoraj władze Oslo ogłosiły, że w związku ze stabilizującą się sytuacją, związaną z trzecią falą zachorowań, stolica ponownie otwiera sklepy oraz galerie handlowe.

Szkoły i przedszkola od 10 maja zmienią natomiast w stolicy status z „czerwonego” na „żółty”.

Oprócz powyższego Norwegia w niektórych kwestiach nie ma jak na razie zamiaru, zmieniać obecnie panujących restrykcji. Mowa o przedłużeniu ograniczeń dotyczących wjazdu do krainy fiordów. Surowe środki kontroli na granicy, panujące od 29 stycznia, potrwają jeszcze minimalnie do 24 maja. 

Jak mówi Monica Mæland, minister sprawiedliwości – „Norweski rząd zwraca szczególną uwagę na sytuację na świecie i zawsze zapewnia, że ​​ograniczenia wjazdu są dostosowane do aktualnej sytuacji. Nikt nie chce ścisłych ograniczeń wjazdu na dłużej niż to konieczne”.

Chcesz otrzymywać więcej równie ciekawych informacji prosto na swoją skrzynkę?

Dołącz do naszego newslettera, a regularnie otrzymasz podsumowanie najważniejszych informacji o życiu w Norwegii.Powiązane artykuły

- Advertisement -

Ostatnio pisaliśmy też o: