-9.8 C
Oslo
wtorek, 23 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Najnowsza ustawa rządu Norwegii – deportacja cudzoziemców nieprzestrzegających rejestracji i testowania na granicy

Jak informuje w komunikacie prasowym norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Bezpieczeństwa Publicznego, z dniem 15 lutego weszła nowa ustawa. Umożliwia ona deportowanie cudzoziemców, którzy nie przestrzegają podstawowych restrykcji przeciwepidemicznych, związanych z przekraczaniem granicy krainy fiordów.

Ciąg dalszy surowych zasad na granicy

Rząd zdecydował, że niebezpieczeństwo związane z importowanymi przez przyjezdnych mutacjami wirusa stwarza zbyt duże ryzyko dla zdrowia publicznego w Norwegii. W związku z tym obowiązkowe ograniczenia związane z procedurami przekraczania norweskiej granicy, o czym pisaliśmy tutaj, zostały przedłużone do końca lutego. 

Wprowadzone zostało ponadto ustawowe upoważnienie do deportacji cudzoziemców, którzy nie dostosują się do obowiązujących przepisów.

„Każde naruszenie wymogów dotyczących badań i rejestracji, czy to popełnione przez obywatela Norwegii, czy obcokrajowca, jest przestępstwem. Ważne jest, aby przestrzegać tych wymagań. Zapobieganie importowi infekcji jest warunkiem wstępnym, abyśmy mogli ostatecznie znieść ograniczenia wjazdu do Norwegii. W związku z tym ważne jest również, aby zasady były przestrzegane i istniały skuteczne i odpowiednie sposoby reagowania na wszelkie ich naruszenia” – twierdzi Monica Mæland (konserwatystka), minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego.

Szybkie deportacje

Władze Norwegii zapowiadają, że deportacje będą odbywać się w przyspieszonym tempie, po uproszczeniach proceduralnych. 

Na granicach będą odbywać się losowe kontrole w celu wykrycia nieprawidłowości.

Od 15 lutego ustawowo dopuszcza się deportację cudzoziemców, którzy:

  • nie zarejestrują swojego przyjazdu do Norwegii,
  • nie poddadzą się obowiązkowemu testowi na granicy.

Więcej szczegółowych informacji związanych z obecną polityką wjazdu do Norwegii, przeczytają Państwo na oficjalnej stronie polskiego rządu – gov.pl.

- Polecamy -