-9.8 C
Oslo
środa, 15 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Największy ekologiczny statek towarowy na świecie zasilany biopaliwem

Transport coraz chętniej skłania się ku ekologicznym rozwiązaniom. Samochody zasilane energią elektryczną lub elektryczne hulajnogi to już chleb powszedni w przestrzeni miejskiej. Na jaki pomysł wpadli natomiast Norwegowie, jeżeli chodzi o morski transport towarów?

Statki towarowe przyszłości

Innowacja ma przyjść od norweskiego przewoźnika samochodowego – Höegh Autoliners – który niedawno ogłosił, że wprowadzi do transportu towarowego innowacyjny statek Aurora, który być największym transporterem przyjaznym dla środowiska.

Statki ich projektu mają przewozić na swoich pokładach pojazdy elektryczne, a ich łączna ładowność ma umożliwić transport nawet 9 000 samochodów. Planuje się ponadto wzmocnić ich pokłady oraz wewnętrzne systemy ramp, aby w przyszłości przygotować się także na transporty cięższych ładunków.

Zielona energia

Aurora ma być początkowo zasilana połączeniem biopaliwa oraz paliw konwencjonalnych (np. skroplonego gazu ziemnego, czyli LNG). Z czasem ma jednak całkowicie przejść na paliwa bezemisyjne – takie jak np. zielony amoniak.

Według obietnic producenta pierwsza Aurora ma być oddana do użytku pod koniec 2023 roku.

Jak w poinformował w oświadczeniu Andreas Enger, pełniący funkcję dyrektora generalnego Höegh Autoliners – „Przyspieszamy nasze wysiłki w zakresie dekarbonizacji, aby osiągnąć nasz cel zerowej emisji netto do 2040 r. Razem z naszymi klientami i zaufanymi partnerami wniesiemy znaczący wkład w bardziej zrównoważony przemysł morski”.

Firma ma za sobą także pierwszą bezemisyjną podróż swoim statkiem Höegh Trigger z Europy do portu w Durbanie, zlokalizowanym w Republice Południowej Afryki. Rejs miał miejsce 19 marca 2021 i okazał się wielkim sukcesem, o którym dyrektor Höegh Autoliners mówił następująco: „Jesteśmy zdecydowani wytyczać drogę do zerowej emisji w przyszłości. Sukces tej próbnej podróży pokazuje, że stosując paliwa alternatywne, takie jak biopaliwa, możemy przyczynić się do znaczących kroków w kierunku dekarbonizacji branży transportu morskiego. Nasza firma i klienci mają duże ambicje w walce ze zmianami klimatycznymi i jesteśmy zdeterminowani, aby to osiągnąć”.

- Polecamy -