-9.8 C
Oslo
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Niedźwiedź polarny polujący na renifera w wodzie – niespotykane nagranie polskich naukowców na Svalbardzie

Naukowcom z Polskiej Bazy Polarnej na Svalbardzie udało się nagrać polowanie niedźwiedzia polarnego na dorosłego renifera w wodzie. Krótki film stał się cennym źródłem informacji dla innych badaczy. 

Pierwszy taki materiał filmowy

Według wielu badaczy jest to pierwszy taki film na świecie. Widać na nim, jak niedźwiedź polarny płynie za dorosłym reniferem i go zabija. Scena została nakręcona nad fiordem Nordhund na Spitzbergenie. Naukowcy, którym udało się zarejestrować ten pościg to Lech Stempniewicz, Izabela Kulaszewicz oraz Norweg Jon Aars. 

Zespół z Polskiej Bazy Polarnej zaobserwował później, jak niedźwiedź wyciąga na brzeg upolowanego renifera i zjada go przez 2 godziny. Po tej „uczcie” resztki przykrył kamieniami i zapadł w 12-godzinny sen. 

Co ciekawe, dwa dni po nagraniu, uczeni zobaczyli tego samego niedźwiedzia, jak znowu poluje na renifera w wodzie.

Postęp w badaniach

Jak można przeczytać na stronie The First News, nagranie zostało zarejestrowane już rok temu. Opublikowano je jednak niedawno razem z wynikami badań naukowców. Wcześniej uważano, że niedźwiedzie polują głównie na foki, a jeśli zdecydują się zjeść renifera, to znalezionego już nieżywego. Niektóre źródła pochodzące sprzed 2000 roku wprost twierdziły, że niedźwiedzie polarne w ogólnie nie polują na dorosłe renifery. 


Badacze zauważyli wzrost polowań na dorosłe renifery wśród niedźwiedzi polarnych. Jak twierdzą, może to być  „prawdopodobnie związane ze zmniejszoną pokrywą lodową, z niedźwiedziami spędzającymi więcej czasu na lądzie i rosnącą populacją reniferów”.

- Polecamy -