-9.8 C
Oslo
piątek, 19 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Norwegia – duży odsetek imigrantów chorych na koronawirusa

Według ustaleń FHI znaczna część zakażeń wirusem SARS-CoV-2 pochodzi od imigrantów. Aż 57% przypadków zarejestrowanych w 12 tygodniu 2021 roku dotyczyło osób przyjezdnych.

Wielkanoc może pogorszyć sytuację

Władze Norwegii obawiają się wzrostu liczby zakażeń po okresie wielkanocnym, kiedy część z przyjezdnych wróci do krainy fiordów po pobycie w rodzinnych stronach.

Według FHI na terytorium Norwegii codziennie lądują samoloty z pasażerami, którzy są zakażeni koronawirusem. Pomimo rady, dotyczącej tego, aby unikać wyjazdów za granicę, w ostatnim czasie obserwuje się spory napływ podróżnych.

Które grupy imigrantów mają najwyższy procent zakażonych?

Jak ustaliło FHI, aż 16% Pakistańczyków, którzy przekroczyli granice Norwegii w 12 tygodniu tego roku, było nosicielami wirusa SARS-CoV-2. Na drugim miejscu znaleźli się Somalijczycy z 14% chorych.

Jak w tej grupie sytuują się z kolei Polacy, którzy stanowią największą mniejszość imigracyjną w Norwegii? Jeśli chodzi o imigrantów z Polski, którzy przekroczyli norweską granicę w 12 tygodniu tego roku, 5% z nich uzyskało pozytywny wynik testów na koronawirusa. 

Imigranci są najbardziej narażoną grupą

Według ustaleń serwisu forskersonen.no, największy odsetek zarażonych jest wśród ludzi, których rodzice pochodzą z Somalii, Pakistanu, Turcji oraz Iraku.

Urodzeni w Norwegii z rodzicami-imigrantami mieli ogółem prawie 3,5 razy większy odsetek zakażonych niż osoby, które przyszły na świat w Norwegii, mając rodziców Norwegów. 

Ponadto różnice te odnotowane zostały także wśród konkretnych grup zawodowych, obarczonych najwyższym ryzykiem zakażeń. Okazało się, że o wiele częściej na koronawirusa chorowali imigranci pracujący jako m.in. taksówkarze, kierowcy autobusu, sprzątaczki lub pracownicy służby zdrowia, niż Norwegowie zarabiający na życie dokładnie na tych samych stanowiskach.

- Polecamy -