15.1 C
Oslo
sobota, 2 grudnia, 2023
motty_kredyty norweskie

Norweska aplikacja, która pozwala oznaczyć nadmorskie obszary zanieczyszczone plastikiem

Norwegowie dążą do tego, by zmniejszyć ilość śmieci zalegających na terenach, które bynajmniej nie są najlepszym miejscem do składowania zanieczyszczeń. Innowacyjne podejście do ekologii może pomóc w wykrywaniu źródeł niepożądanych w przyrodzie odpadów. 

Proste działanie, nieocenione efekty

Co pozostaje nam zrobić w wypadku, gdy widzimy sterty zalegających na plażach śmieci? Norwegowie znaleźli właśnie rozwiązanie, które pozwoli znacznie zminimalizować ich ilość.

Spacerowicze, którzy zauważą w terenie nadmorskim niepożądane odpady, będą mogli w prosty sposób pomóc ekipom odpowiedzialnym za ich usuwanie. Już niedługo będzie można oznaczyć na mapie zawartej w aplikacji współrzędne GPS miejsc, w których znajdują się śmieci oraz załączyć ich zdjęcie.

Pomoże to w znaczny sposób ustalić listę priorytetów dotyczących kolejności oczyszczania wybrzeża. Poprzez utworzoną w ten sposób bazę danych oraz uwzględnienie czynników takich jak np. prądy oceaniczne lub warunki pogodowe, naukowcy będą także w stanie dowiedzieć się dokładnie skąd pochodzą dane zanieczyszczenia środowiska.

Aplikacja jest w fazie tworzenia

Badacze z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii jako swój główny cel obrali identyfikację źródeł zanieczyszczających norweskie wybrzeże. 

Projekt ma być gotowy dla szerszego grona użytkowników około wiosny następnego roku. W międzyczasie naukowcy poddadzą system testom przeprowadzonym wśród 100 osób. Wszystko to będzie miało miejsce przy okazji zbierania śmieci z norweskich terenów nadmorskich.

Jak donosi Christina Hellevik, która jest doktorantką należącą do zespołu przygotowującego aplikację – „Działania mające na celu usuwanie plastiku nie przynoszą wiele dobrego, jeśli nie zajmujesz się jednocześnie ich źródłami”.

Co roku w wyniku zanieczyszczeń znajdujących się w morzach i oceanach ginie około miliona zwierząt. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule – Norwegia wprowadza zakaz jednorazowych artykułów wykonanych z plastiku.

- Polecamy -