-9.8 C
Oslo
środa, 27 marca, 2024
motty_kredyty norweskie

Norweskie pingwiny zostały zaszczepione przeciwko ptasiej grypie

Jak donoszą norweskie media, pingwiny rezydujące w akwarium w Bergen otrzymały pierwszą dawkę szczepionki przeciwko rozprzestrzeniającemu się po Europie wirusowi ptasiej grypy. Zaszczepionych zostało łącznie 29 zwierząt.

Wśród zaszczepionych znajduje się także pingwinka Erna, nosząca imię po norweskiej premier Ernie Solberg, która w młodości pracowała w akwarium w Bergen podczas sezonu letniego.

Ptasia grypa nie odpuszcza

W listopadzie wykryto w Norwegii przypadek jednego ze szczepów ptasiej grypy H5N8 u dzikiej gęsi krótkowłosej. Jest to wysoce zaraźliwa wśród ptaków odmiana tego wirusa. Także w Polsce odkrywa się obecnie coraz to nowsze ogniska choroby – między innymi w Sopocie oraz Wejherowie, gdzie masowo padają łabędzie.

Naukowcy twierdzą, że H5N8 prowadzi do 90% śmiertelności wśród ptaków. Niezwykle rzadko przenosi się na człowieka, choć nie jest to niemożliwe. W Rosji odnotowano w grudniu pierwsze w historii przypadki transmisji wirusa H5N8 na ludzi. Zachorowało wtedy 7 pracowników fermy drobiu, znajdującej się na południu Rosji. Choć mieli łagodne objawy, WHO zaleca ostrożność.

Pingwiny będą mogły wyjść z izolacji

Pomimo że żaden z pingwinów nie zachorował na wirusa H5N8, zwierzęta przebywały w prewencyjnej izolacji od miesięcy. Szczepionka oznacza dla nich koniec kwarantanny.

Jak twierdzi dyrektor akwarium Aslak Sverdrup – „Fakt, że pingwiny są teraz szczepione, to czysty przypadek, całkowicie niezależny od koronawirusa […] Ale to pokazuje, że szczepionki są ważne, tym bardziej dzisiaj”.

Zwierzęta muszą przyjąć dwie dawki szczepionki. Druga z nich przewidziana jest na kwiecień.

Według dyrektora akwarium – „Trochę tak samo jest z pingwinami, jak z nami, ludźmi, ze szczepionką na koronawirusa. Kiedy dostaną drugą dawkę, one również mogą zacząć wracać do codziennego życia”.

Według naukowców rozprzestrzeniający się po Europie szczep wirusa ptasiej grypy przyniosły na nasz kontynent dzikie ptaki migrujące. Jest szczególnie niebezpieczny zarówno dla drobiu, jak i dla wielu gatunków dzikich ptaków.

- Polecamy -