-9.8 C
Oslo
środa, 24 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Jak wykorzystać norweską prasę do nauki języka?

Korzystanie z rodzimych dla Norwegów źródeł może stać się nie tylko doskonałym sposobem na pozyskiwanie wiedzy na temat aktualnych wydarzeń, ale i drogą do lepszej znajomości języka norweskiego.

Oferta prasowa w dzisiejszych czasach jest bardzo bogata i w zasadzie każdy może znaleźć coś dla siebie ― od artykułów branżowych po plotkarskie nowinki ze świata show biznesu. Sprawę ułatwia nam też fakt, że wiele z obecnych na rynku redakcji przeniosło swoją działalność z papieru do strefy multimedialnej. Często bariera językowa jest czynnikiem, który sprawia, że ciężko nam dostrzec wartościowe i interesujące nas pisma, przez co czytelnik często zamyka się w błędnym kole ― nie rozumiem języka, więc nie ma co czytać

Dobierz prasę do swojego poziomu językowego

Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z prasy norweskiej, lecz poziom naszego języka nie jest zaawansowany,  warto zacząć od mniej pochłaniającej prasy.

W tym przypadku warto zacząć choćby od Nyheter i bilder. Publikowane tam teksty operują podstawowym językiem. Opisywane są tam też skróty dotyczące informacji z prasy krajowej. Przygotowywane są z myślą o użytkowniku języka, który jeszcze nie włada nim zbyt dobrze.

Kolejną zaletą Nyheter i bilder jest to, że praktycznie każde słowo jest opatrzone odpowiednią ilustracją, która pozwala poznać kontekst i znaczenie słowa poprzez zapamiętywanie wzrokowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu można spokojnie pochłaniać informację i uczyć się słów bez ustawicznego zaglądania do słownika.  

Można również wykorzystać Klar Tale, gdzie teksty są już pozbawione obrazków, ale nadal operują podstawowym słownictwem i prostym językiem. Po kilku tygodniach takiego czytania z pewnością można sięgnąć po bardziej zaawansowaną prasę.

Tabloid i gazeta lokalna ― przystępny język i łatwa treść

Oczywiście nie ma prasy bez różnego rodzaju tabloidów, które skupiają się na najbardziej gorących newsach. Warto zwrócić uwagę na takie tytuły jak VG lub Dagbladet.

Ich treści nie są już tak bardzo uproszczone jak w przypadku proponowanych wcześniej tytułów, ale pozostają w kręgu lekkiej i interesującej każdego tematyki ― życia gwiazd, sportu i polityki. Można je porównać do naszych rodzimych tytułów prasowych, jak choćby Fakt czy Super Express. 

Warto również zainteresować się prasą o zasięgu lokalnym. Oferta jest bardzo duża, bo tego typu gazety są wspierane przez norweski rząd. Dlatego też wiele nawet niewielkich miejscowości posiada swoją lokalną prasę. Jest to świetny sposób na poznawanie języka, ponieważ często są pisane prostym językiem i dotyczą spraw codziennych.

Czytaj to, co Cię interesuje ― nagroda za wytrwałą naukę

Po przebrnięciu przez często dość trudne początki, będziemy mogli pozwolić sobie na coraz więcej. Przede wszystkim na czytanie tego, co nas interesuje.

Jeżeli szukamy informacji o kraju, polityce, chcemy przeczytać wywiad z interesującą nas osobą, to warto sięgnąć po Aftenposten, Dagens Nᴂringsliv lub internetową stronę telewizji NRK. Jeżeli interesują nas wiadomości ze świata kultury, sztuki, to warto zwrócić uwagę na Magg og Dag i Plnty. Miłośnicy technologii i nowinek ze świata nauki doskonale odnajdą się, czytając np. Tek.no, Dagens IT i forskning.no.

Warto wykorzystać codzienny rytuał szukania interesujących nas informacji ze świata do nauki języka. Dzięki sięganiu po bogatą ofertę norweskiej prasy i częstą praktykę czytelniczą możesz uzyskać większą biegłość we władaniu językiem norweskim bez wychodzenia z domu.

- Polecamy -