-9.8 C
Oslo
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Nowe restrykcje krajowe w Norwegii – wśród nich m.in. zakaz podawania alkoholu w restauracjach

Władze Norwegii postanowiły zaostrzyć środki ochrony przeciwepidemicznej w związku ze zbliżającą się Wielkanocą. Zmiany ogłosił we wtorek Bent Høie, pełniący funkcję ministra zdrowia.

Sen o poluzowaniu ograniczeń

Koniec marca miał być czasem powolnie wprowadzanych poluzowań, bowiem od początku 2021 roku odnotowano w Norwegii najniższe w Europie wskaźniki liczby zakażeń. Dziś wiadomo jednak, że plan ten nie będzie miał racji bytu.

Informację przekazał podczas wtorkowej konferencji prasowej norweski minister zdrowia. Jak powiedział – „Wcześniej zapowiadaliśmy, że prawdopodobnie pod koniec marca przedstawimy długoterminowy plan ponownego otwarcia kraju. Nie możemy tego zrobić w obecnej sytuacji, ale pracujemy nad planem”.

Pomimo łagodnego początku roku, ostatnimi czasy odnotowano w krainie fiordów nagły wzrost liczby zachorowań na wirusa SARS-CoV-2. Stąd też obecna decyzja norweskiego rządu. Jak twierdzi Høie – „Sytuacja w Norwegii jest niestabilna, z rosnącymi wskaźnikami infekcji w ostatnich tygodniach”. Podczas konferencji prasowej podkreślano także, że coraz częściej odnotowuje się zachorowania na brytyjską odmianę wirusa. Powstają także coraz to nowsze ogniska infekcji.

Szpitale są zmuszone do anulowania zaplanowanych zabiegów, aby móc przyjąć chorych na koronawirusa.

W związku z Wielkanocą, która sprzyja wzmożonej transmisji, wynikającej ze spotkań rodzinnych i podróży, postanowiono zaostrzyć krajowe środki kontroli zakażeń.

Ogólnokrajowe ograniczenia

Wśród najnowszych przepisów znalazł się m.in. krajowy zakaz serwowania alkoholu w restauracjach. Do 23 marca nie można było sprzedawać go po godzinie 22:00. Niektóre gminy wcześniej wprowadziły także lokalne ograniczenia w tej kwestii. Od czwartku 25 marca zakaz będzie obowiązywał już na terytorium całej Norwegii.

Krajową skalę osiągnie także zakaz uprawiania sportów halowych i rekreacyjnych przez dorosłych. Przepis ten nie będzie dotyczyć zawodowych sportowców.

Nie będzie także możliwości skrócenia okresu kwarantanny, którą należy odbyć po przyjeździe do kraju w specjalnie do tego przeznaczonym hotelu. Osoba podlegająca izolacji, będzie musiała spędzić w niej dokładnie 10 dni.

Należy zachować odległość od ludzi, która wynosić ma 2 metry. We wszystkich miejscach, gdzie wskazany dystans społeczny jest niemożliwy do utrzymania, powinno się nosić maseczki ochronne.

Wcześniej zdecydowano, że nauczanie zdalne na uniwersytetach, kolegiach oraz szkołach zawodowych wejdzie w życie dopiero od 6 kwietnia. Przepisy te będą jednak obowiązywać od 25 marca do 12 kwietnia.

Święta w cieniu trzeciej fali

Rząd Norwegii stanowczo odradza także wzmożone przemieszczanie się w okresie świątecznym. Zaleca także robienie zakupów w supermarketach oraz sklepach, które znajdują się w gminach, w których mieszkamy.

Rząd poinformował także o tym, że planuje wsparcie finansowe dla najbardziej poszkodowanych przez obecną sytuację branż. Gastronomia i hotelarstwo otrzymają w związku z tym 500 mln NOK dofinansowania.

Nowe przepisy krajowe będą obowiązywać od północy 25 marca. Ich korekta może nastąpić najszybciej 12 kwietnia.

- Polecamy -