-9.8 C
Oslo
wtorek, 27 lutego, 2024
motty_kredyty norweskie

Około 30 osób uciekło z hoteli kwarantanny w Gardermoen

W przeciągu tygodnia z hoteli na lotnisku w Oslo, w których przyjezdni odbywają standardowo 10 dni kwarantanny, przedterminowo wyszło od 20 do 30 osób. 

Według ustaleń gazety Romerikes Blad ludzie, którzy przed czasem opuścili miejsca wyznaczonej izolacji, nie zgadzali się obowiązującym programem kwarantanny. Z tego powodu zdecydowali się na przedterminowe wyjście. 

Obowiązujące przepisy

W świetle obowiązujących od 29 marca przepisów, do hoteli kwarantanny kierowane są obecnie wszystkie osoby przybywające z zagranicznych podróży, które uznane zostały przez urzędników za migracje niepotrzebne.

Dodatkowo przyjezdny musi samodzielnie uiścić opłatę za 10-dniowy pobyt w hotelu odosobnienia, który najczęściej znajduje się w miejscu przekraczania granicy. Koszt spędzenia w nim jednego dnia to 500 NOK dla osoby dorosłej oraz 250 NOK dla dziecka w wieku od 10 do 18 lat. 

Z przepisu wyłączone są osoby, które przekraczają granicę w związku z sytuacjami takimi jak:

  • opieka nad dzieckiem małoletnim (rodzice są rozwiedzeni, bądź nie są razem i dzielą się opieką),
  • przyjazd ojca z powodu narodzin jego dziecka,
  • poważna choroba bliskiego członka rodziny,
  • pogrzeb bliskiego krewnego,
  • praca z umotywowaną przez pracodawcę koniecznością wyjazdu.

Przedterminowe opuszczenie hotelu kwarantanny jest możliwe tylko po otrzymaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa, który można najszybciej wykonać po 7 dniach kwarantanny. 

Brak zakazu ucieczki

Jak twierdzą władze gminy, nie ma możliwości, by osobę, która chce uciec z hotelu kwarantanny, można było prawnie przed tym powstrzymać. Nie istnieją bowiem żadne “przepisy przymusu” w tej kwestii. Jedyna możliwość to zgłoszenie incydentu na policję.

„Każdego, kto opuszcza hotel, zgłaszamy na policję. Jedyne, co możemy zrobić, to poinformować ich o konsekwencjach przerwania kwarantanny” – powiedziano gazecie Romerikes Blad.

W ostatni weekend wschodni okręg policji przekazał NTB informację, na temat tego, że nie zamierza aresztować osób, które naruszą obowiązek kwarantanny. Tego typu incydenty będą jednak zgłaszane.

Osoby, które nie odbędą 10-dniowej kwarantanny, muszą liczyć się z karą grzywny w wysokości około 20 000 NOK.

- Polecamy -