11.4 C
Oslo
czwartek, 13 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Osuwisko w Steinvik w Tana

Jak donoszą norweskie media, do osuwiska doszło w gminie Tana, zlokalizowanej na północy Norwegii. W wyniku osunięcia się ziemi zasypana została droga powiatowa 98, która ma pozostać zamknięta przez okres nawet kilku tygodni. 

Winne prace drogowe

Do wydarzenia doszło tuż przed godziną 5 rano w niedzielę. Znajdujący się w Steinvik odcinek drogi powiatowej był od dłuższego czasu modernizowany. To właśnie prace drogowe i przeprowadzany w związku z nimi wybuch najprawdopodobniej przyczyniły się do wywołania osuwiska.

Władze miasta dodają także, że od dłuższego czasu notowane były w tamtym obszarze opady deszczu, co dodatkowo uprawdopodobniło zaistniałe osunięcie się ziemi. W jego wyniku zasypana została główna droga łącząca East Finnmark oraz półwysep North Kyn. Szacuje się, że nawet 250 metrów drogi znajduje się pod ziemią.

Osuwisko ziemi w Tana
FOTO: FRANK MARTIN INGILÆ/NRK

Dla ludzi, którzy w rejonie Smalfjordu oraz dalej na zachód mieszkają, osunięcie się ziemi będzie miało duże konsekwencje. Utrudnienia w ruchu będą poważnie rzutować na biznesowe środowisko tego regionu. Objazd do centrum Tana, który prowadzić ma przez Lakselv będzie wiązał się z nawet o 400 km dłuższą drogą.

Nikt nie ucierpiał

Jak donoszą odpowiednie służby, w osuwisku nie ucierpiał żaden człowiek oraz nie zgłoszono żadnego zaginięcia. Ewakuowano natomiast trzy osoby mieszkające w pobliżu. Sprawdzono także od 10 do 15 nieruchomości, na które osunięcie się ziemi mogło mieć jakikolwiek wpływ.

Aby upewnić się, że osuwisko nie porwało żadnego pojazdu, w helikopterze należącym do pogotowia, zastosowano kamerę termowizyjną. Sprzęt wykluczył w 100% taką możliwość.

Policja wprowadziła zakaz poruszania się po drodze w promieni 500 metrów od miejsca osuwiska. 

Obszar jest uważany za niebezpieczny, a na miejscu trwają prace grupy geologów.

- Polecamy -