-9.8 C
Oslo
środa, 24 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Nowa umowa w dziedzinie obronności pomiędzy Norwegią a USA

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie norweskiego rządu, pomiędzy krainą fiordów a Stanami Zjednoczonymi podpisano umowę uzupełniającą. Dotyczy ona kwestii zapewnienia Norwegii bezpieczeństwa w ramach współpracy między krajami NATO.

70 lat ścisłej współpracy

Umowa została podpisana dzisiaj przez norweskiego ministra obrony narodowej – Franka Bakke-Jensena. Zanim wejdzie ona w życie, musi zostać przekazana Stortingowi.

Dokument dotyczy konkretnie aktualizacji oraz regulacji w dziedzinie amerykańskiej aktywności wojskowej na terenie Norwegii, a także uzupełnia istniejące już umowy między tymi krajami.

Według norweskiego ministra – „Obrona Norwegii opiera się na trzech głównych elementach: zdolnościach do obrony narodowej, obronie zbiorowej poprzez NATO oraz dwustronnych planach wzmocnienia z bliskimi sojusznikami. Stały rozwój współpracy obronnej z USA uzupełnia nasze własne wysiłki na rzecz wzmocnienia potencjału norweskich sił zbrojnych”.

Stałe partnerstwo

Norweska minister spraw zagranicznych, Ine Eriksen Søreide, dodała także, że – „[…] współpraca z naszymi sojusznikami jest w ciągłym rozwoju. Porozumienie potwierdza bliskie stosunki Norwegii z USA i potwierdza kluczową pozycję Norwegii na północnej flance NATO. Aby zagwarantować, że Norwegia i nasi sojusznicy będą mogli razem działać w sytuacji kryzysowej w trudnych warunkach, musimy być w stanie przeprowadzać ćwiczenia i regularnie trenować tutaj, w Norwegii”.

O tym, na jaką skalę Norwegia organizuje ćwiczenia na swoich poligonach, pisaliśmy w naszym ostatnim artykule – Północna Norwegia największym podbiegunowym poligonem wojskowym od czasów zimnej wojny.

Podkreśla się także, ze nowa umowa nie wprowadza żadnych zmian w kwestii kluczowych zasad polityki bezpieczeństwa Norwegii. W związku z tym takie sprawy jak np. składowanie oraz rozmieszczenie broni atomowej lub stacjonowanie sił obcych na norweskim terytorium pozostają niezmienne.

Dotyczy ona natomiast tego, jakie obszary oraz obiekty, znajdujące się w konkretnych lokalizacjach, mogą być wykorzystywane przez siły amerykańskie do celów wojskowych. W świetle najnowszej umowy wyszczególnione w dokumencie miejsca będą dla nich dostępne bez żadnych ograniczeń.

- Polecamy -