Free Porn
xbporn
28.5 C
Oslo
wtorek, 16 lipca, 2024

Pierwszy w pełni elektryczny statek wyruszył w rejs

Norweski statek handlowy Yara Birkeland rozpocznie regularne kursy w przyszłym roku pomiędzy portami w Porsgrunn i Brevik. Będzie to pierwszy w pełni elektryczny i autonomiczny statek przewożący nawozy firmy Yara.

Yara Birkeland – pierwszy taki statek 

Kontenerowiec niedawno wykonał pierwszy próbny transport. Koncepcję statku zaprezentowano już w 2017 roku i pierwotnie dziewiczy rejs miał się odbyć w 2020 roku, ale został odwołany przez pandemię koronawirusa. Długość kontenerowca liczy 80 metrów, według Sveina Holsethera – przedstawiciela firmy Yara – dzięki elektrycznemu napędowi uda się ograniczyć emisję CO2 aż o 1000 ton. 

Elektryczny i autonomiczny 

Statek ma nie tylko elektryczny napęd, ale również automatyczny system sterowania. Czujniki, które zostały zamontowane w kontenerowcu, mogą wykryć np. kajaki i wcześniej ustalić nowy kurs. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wypadku. Ponadto statek Yara Birkeland będzie sam ładował i rozładowywał przewożony transport oraz uzupełniał swój akumulator. Jak na razie, system jest jeszcze nadzorowany przez załogę, ale w pełni automatyczny ma się stać w ciągu dwóch lat. 

„Zastosowaliśmy te nowoczesne rozwiązania, aby pokazać, że jest to możliwe. Myślę, że jest na świecie wiele wodnych szlaków, na których sprawdzi się ten sam typ statku, co nasz” – tłumaczy Svein Holsether agencji prasowej Reuter.

- Polecamy -