-9.8 C
Oslo
środa, 24 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Pod katedrą w Stavanger odkryto dom z epoki Wikingów

W podziemnych komorach katedry w Stavanger archeologowie odkryli już 73 groby oraz szczątki co najmniej 65 osób. Natrafili także na… kości świni z epoki Wikingów. W poniedziałek ich oczom ukazał się z kolei obiekt, który przypomina podziemny dom. Jaka historia kryje się w podziemiach Stavanger?

O krok od zalania betonem

Dokładnie 15 lutego 2021 roku ruszyły prace archeologów powiązane z planowaną renowacją najstarszej norweskiej katedry. Zaledwie miesiąc działań pozwolił badaczom zdobyć namacalne dowody na to, że życie kwitło w Stavanger jeszcze przed chrystianizacją.

Katedra w Stavanger została otwarta w 1150 roku i uznaje się ją za najstarszą katedrę w Norwegii. [Zdjęcie: Wikimedia Commons]

Mało brakowało, a naukowcy mogli nie otrzymać możliwości przeprowadzenia wykopalisk. Gruntowne prace renowacyjne, których koniec ma nastąpić w 2023 roku, planowano bowiem przeprowadzić bez wcześniejszego rekonesansu archeologów. 

Wykopaliska w Stavanger
Wszystkie dotychczasowe odkrycia mogły nigdy nie ujrzeć światła dziennego, gdyby nie ostry protest społeczeństwa i odpowiednich organów. [Zdjęcie: NRK]

Izby znajdujące się pod kościelną posadzką miały zostać w związku z remontem zalane gliną oraz betonem, co na zawsze odcięło by teraźniejszość od skarbów przeszłości. Decyzję motywowano kosztami oraz bezpieczeństwem. Jednak ostry protest społeczny i interwencja norweskich władz, zdołały zmienić decyzję Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Odkopane skarby historii

W ostatni poniedziałek archeolodzy dokonali nietuzinkowego odkrycia. W jednej z izb podziemnych odnaleźli bowiem konstrukcję, przypominającą podziemny dom. Eksperci są zdania, że może to być przykład domu szybowego z końca czasów Wikingów.

Podziemny dom w Stavanger
W obrębie narysowanej na zdjęciu linii mógł znajdować się 1000 lat temu dom. Tego typu podziemne domostwa zapewniały optymalną temperaturę niezależnie od pory roku. Latem było w nich chłodno, natomiast zimą – ciepło. [Zdjęcie: NIKU]

Archeolodzy twierdzą, że tego typu konstrukcje przypominały swego rodzaju piwnice i nie były izbami mieszkalnymi. Takie miejsca mogły jednak służyć jako przestrzeń do wykonywania specjalistycznego rzemiosła.

Tego typu przypuszczenia pokrywałyby się tym samym z poprzednimi odkryciami, których dokonano w pobliżu katedry w Stavanger. Dotyczyły one namacalnych śladów rzemieślnictwa metalurgicznego.

Według archeologów może to świadczyć o tym, że jeszcze przed nastaniem doby chrześcijaństwa w Stavanger mieściła się osada, w której wykonywano prawdopodobnie takie czynności jak przędzenie, szycie lub tkanie.

Zupełnie inna hipoteza mówi o tym, że konstrukcje te mogą być pozostałością po pogańskich miejscach kultu podziemi. Tę możliwość archeolodzy także biorą pod uwagę.

W ciągu kilki dni prace archeologiczne w Stavanger dobiegną końca. Wtedy właśnie naukowcy zaczną jeszcze wnikliwiej odkrywać karty przedchrześcijańskiej historii miasta.

- Polecamy -