-9.8 C
Oslo
wtorek, 23 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Zaćmienie Słońca 10 czerwca – gdzie najlepiej będzie je widać w Norwegii?

Już dzisiaj około godziny 13 warto zrobić sobie krótką przerwę od obowiązków. Na nieboskłonie będziemy mieć bowiem rzadką okazję, by podziwiać częściowe zaćmienie Słońca. Następne tego typu astronomiczne wydarzenie będzie możliwe do obserwacji w Norwegii dopiero za rok. 

Ziemia – Księżyc – Słońce

Zaćmienie Słońca, czyli moment, gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Ziemią a tarczą słoneczną, to zdecydowanie spektakl astronomiczny warty zobaczenia. Jak jednak się do niego przygotować i co warto o nim wiedzieć?

W czwartek 10 czerwca mieszkańcy Norwegii będą mieli okazję podziwiać częściowe zaćmienie Słońca, do którego dojdzie około godziny 13. Dokładny czas, kiedy warto wypatrywać zjawiska, uzależniony jest od położenia geograficznego obserwatorów.

Mieszkańcy Oslo powinni wyglądać zza okien około godziny 12:43 – wtedy właśnie nastąpi tam szczytowa faza zaćmienia Słońca. W Bergen będzie to 12:36, a w Tromsø – 12:59. Dokładne godziny maksymalnego zakrycia tarczy słonecznej dla innych miast znajdą Państwo pod tym linkiem.

zaćmienie Słońca
Następne zaćmienie Słońca w w krainie fiordów będzie możliwe do obserwacji dopiero 25 października przyszłego roku.

Im dalej na północ, tym tarcza słoneczna będzie bardziej zasłonięta przez satelitę Ziemi. Szacuje się, że w Longyearbyen będzie widać nawet 71% zakrycia kuli słonecznej. W Hammerfest „zniknie” 53% Słońca, w Tromsø – 51%. Mieszkańcy Trondheim zobaczą 39-procentowe zaćmienie, a w Oslo satelita Ziemi pokryje prawie ⅓ Słońca.

Zaćmienie Słońca – jak oglądać?

Specjaliści zalecają, by oglądać to zjawisko przez okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV lub przydymione szkło. Przydatna będzie także wywołana klisza fotograficzna, jeśli tylko mamy taką pod ręką. Najlepsze będą jednak specjalistyczne okulary o standardzie ISO 12312-2.

Nie tylko uchroni to nasz wzrok przed mocnymi promieniami słonecznymi, ale pozwoli na dokładniejszą obserwację wydarzenia. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że bez niezbędnej ochrony – nic nie zobaczymy. Warto także pamiętać o tym, by jednorazowe spojrzenie w Słońce nie trwało dłużej niż kilka sekund.

Czy aura dopisze? Meteorolog Ola Bakke Aashamar jest zdania, że najlepsze pod względem pogodowym miejsca, aby zobaczyć to wydarzenie to m.in. Troms i Finnmark. 

W Norwegii zaćmienie będzie większe niż w Polsce – skorzystaj z tego!

Dla porównania w Gdańsku (o godzinie 12:50) będzie można zobaczyć jedynie 15-procentowe zaćmienie Słońca. Z kolei rzeszowianie prawdopodobnie nie dostrzegą żadnych zmian na nieboskłonie. Zaćmienie wyniesie tam bowiem niespełna 6%.

Warto wspomnieć, że najrzadszym wydarzeniem tego typu są całkowite zaćmienia Słońca. W Polsce ostatnio miało ono miejsce w 2015 roku. Kolejne nastąpi dopiero w 2135 roku. Z kolei w Norwegii dojdzie do niego już w 2061 roku!

- Polecamy -