-9.8 C
Oslo
sobota, 20 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Norwegia bije rekordy w sprzedaży alkoholu

Według Norweskiego Urzędu Statystycznego pierwszy kwartał tego roku okazał się rekordowym pod względem sprzedaży alkoholu w krainie fiordów. W ciągu pierwszych 3 miesięcy 2021 roku w Norwegii sprzedano łącznie 7,2 mln litrów alkoholu.

Czy Norwegowie piją więcej?

W porównaniu z pierwszym kwartałem zeszłego roku, sprzedaż wyrobów alkoholowych wzrosła w Norwegii aż o 20,8%. Oznacza to, że w tym roku mieszkańcy krainy fiordów zakupili o 1,9 mln litrów alkoholu więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Według SSB od wybuchu pandemii popyt na alkohol w krainie fiordów wzrósł, lecz nie wiąże się on ze zmianą nawyków związanych z piciem. Jak twierdzi Stian Elisenberg z SSB – “Większość wzrostu sprzedaży alkoholu w ostatnim roku wynika prawdopodobnie z tego, że musieliśmy kupować cały alkohol w zwykłych sklepach w Norwegii. Statystyki SSB dotyczące zdrowia pokazują, że nasze nawyki związane z piciem pozostają niezmienione”. 

Pomimo wzrostu sprzedaży alkoholu w ciągu pandemii, badania przeprowadzone przez SSB we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego jasno pokazują, że konsumpcja nadal pozostaje bez zmian.

Według danych statystycznych z października 2020 roku, około 34% mieszkańców Norwegii pije alkohol raz na tydzień, a 15% ankietowanych stroniło od alkoholu przez cały rok.

Od początku kryzysu pandemicznego niektóre produkty detaliczne cieszą się większym popytem niż w 2019 roku. Wśród nich znajdują się m.in. artykuły spożywcze, których sprzedaż wzrosła z zeszłym roku o 17,4% w porównaniu z rokiem 2019. Jeśli chodzi o popyt na alkohole, pierwszy rok pandemii przyniósł wzrost sprzedaży wynoszący około 27,7%.

Alkohol w litrach

W ciągu pierwszego kwartału tego roku największy wzrost sprzedaży odnotowano w grupie napojów gazowanych typu rusbrus – wyniósł on bowiem aż 40,7%. Szacuje się, że sprzedaż piwa wzrosła z kolei o 17,7%, wina o 24,7%, a wódki o 16,1%.

Oznacza to, że mieszkańcy Norwegii od stycznia do końca marca kupili około 1,15 mln litrów wódki, prawie 3 mln litrów wina, 2,9 mln litrów piwa oraz 235 tys. litrów gazowanych napojów bezalkoholowych. Co daje sumę oscylującą wokół 7,2 mln litrów.

Gdyby sprzedaż szła w parze ze spożyciem, szacuje się, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca Norwegii mającego 15 lat i więcej byłoby to dokładnie – 1,61 litra alkoholu na głowę.

- Polecamy -