Wiosna i lato to okres, kiedy najwięcej Polaków decyduje się na rozpoczęcie pracy sezonowej w Norwegii. Każdego roku na tę formę zarobków decyduje się kilka tysięcy osób, które kierują się przede wszystkim bliską odległością od Polski oraz korzystną wymianą walut. Umożliwia Ci to także poznanie nowego kraju i zarobienie większej kwoty pieniędzy. Jednak, czy praca dorywcza w Norwegii naprawdę nadal się opłaca? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Czy praca dorywcza w Norwegii jest opłacalna?
Zastanawiasz się, czy Norwegia to dobry kierunek pracy sezonowej? Pomimo upływu lat oraz ciągle rosnącej popularności tego kraju wśród Polaków, to i tak warto zdecydować się na pracę sezonową w Norwegii. Przede wszystkim dlatego, że nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem oferty, która najbardziej Ci odpowiada i oferuje np. kwaterę pracowniczą, dowóz do miejsca pracy czy po prostu dobre stawki.
Właśnie zarobki stanowią jeden z najważniejszych argumentów, który przemawia za tym, żeby zdecydować się na pracę sezonową w Norwegii. Choć w tym kraju nie istnieje jedna stawka, to jednak możesz wybrać lepiej opłacalny sektor. Dobrym przykładem jest popularna branża związana z rolnictwem i ogrodnictwem – dużo Polaków decyduje się właśnie na taką pracę sezonową. W tym przypadku zgodnie z przepisami obowiązującymi w Norwegii, osoby zatrudnione do 12 tygodni muszą otrzymywać przynajmniej 129,40 NOK brutto na godzinę. Jeśli chcesz zostać dłużej w kraju fiordów – od 3 do 6 miesięcy – to stawka minimalna rośnie do 134,90 NOK. Poza tym czas pracy może wynieść maksymalnie 9h dziennie i do 40h tygodniowo. Jeśli chcesz pracować dłużej, to pracodawca jest zobowiązany do płacenia wyższych stawek za nadgodziny.
Stawki minimalne dla poszczególnych branż możesz sprawdzić na stronie Norweskiej Inspekcji Pracy.
Atutem pracy sezonowej w Norwegii na pewno jest prawo obowiązujące w tym kraju. Dodatkowo znajdujesz się pod ochroną Norweskiej Konfederacji Związków Zawodowych, która zajmuje się m.in. weryfikowaniem warunków życia i zatrudnienia pracowników.
Niektórzy pracodawcy oferują również zakwaterowanie czy nawet wyżywienie – za dodatkową opłatą. Korzystne warunki oraz niewielka konkurencja ze strony Norwegów sprawiają, że nadal praca dorywcza w Norwegii ma sens, choć wiele zależy od konkretnej oferty.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Jak znaleźć dobrą pracę dorywczą w Norwegii?
Najlepiej, jeśli znajdziesz pracę sezonową w Norwegii jeszcze zanim wyruszysz do kraju fiordów. Zastanawiasz się, jak możesz znaleźć korzystną ofertę? Do dyspozycji masz kilka opcji, oto one:
- praca z polecenia – jeśli tylko znasz kogoś, kto miesza w Norwegii lub regularnie wyjeżdża tam do pracy, to koniecznie skorzystaj z pomocy tej osoby, dzięki temu wybierzesz zaufanego pracodawcę, dowiesz się, jakie dokładnie są tam warunki pracy, czy nie ma problemów z terminową płatnością itp.;
- ogłoszenia z Internetu – bez problemu znajdziesz pracę dorywczą w Norwegii przez Internet, jednak daj sobie trochę czasu na poszukiwanie dobrej oferty, korzystaj z wiarygodnych stron i przeczytaj opinie o danym pracodawcy, zanim zdecydujesz się na podjęcie pracy;
- pomoc agencji pracy – wiele osób woli korzystać z pomocy pośredników, którzy zajmą się wszelkimi formalnościami związanymi np. z podatkami w Norwegii, dlatego popularną opcją są agencje pracy, pomagające w szukaniu sezonowej lub stałej pracy w kraju fiordów.
Kto najczęściej decyduje się na pracę sezonową w Norwegii?
W zależności od Twojej sytuacji finansowej lub życiowej praca dorywcza w Norwegii może być bardziej bądź nieco mniej opłacalna. Szczególnie jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą znaleźć pracy w Polsce lub nie mają stałego zatrudnienia. W takiej sytuacji krótki wyjazd do Norwegii z pewnością pozwoli na uspokojenie sytuacji finansowej. To też bardzo popularna opcja wśród osób, które chcą w ciągu kilku miesięcy zarobić większą kwotę pieniędzy na określony cel np. kupno mieszkania lub wesele. Oczywiście wielu studentów decyduje się na pracę sezonową w wakacje, ponieważ pozwala to nie tylko na przeżycie przygody i odwiedzenie nowego kraju, ale również umożliwia zaoszczędzenie pieniędzy na kolejny rok akademicki.
Jakie wady ma praca sezonowa w Norwegii?
Wyjazd do pracy w Norwegii wiąże się nie tylko z możliwością zarobienia większych kwot pieniędzy, ale też z kosztami np. związanymi z podróżą do kraju fiordów, zakwaterowaniem oraz wyżywieniem. Koniecznie uwzględnij w swoich planach również wysokie koszty życia w Norwegii. Weź też pod uwagę rodzaj pracy, jaką zapewne będziesz wykonywać – zazwyczaj jest bardzo wymagająca fizycznie. Dlatego to spory wysiłek, z którym nie każdy sobie poradzi.
W jakich sektorach można znaleźć pracę sezonową w Norwegii?
Rybołówstwo, hotelarstwo, gastronomia, ogrodnictwo i budownictwo to przykładowe sektory zatrudniające pracowników sezonowych. Jednak najpopularniejszą branżą jest rolnictwo, dlatego to właśnie takich ofert znajdziesz najwięcej latem. Zazwyczaj odnoszą się do zbierania:
- borówek amerykańskich,
- malin,
- szparagów,
- truskawek.
Zimą możesz zatrudnić się do pracy w hotelach i restauracjach, a także np. do wycinek drzewek świątecznych.