Interesuje Cię praca w Norwegii? Nic dziwnego – to kraj, który przyciąga nie tylko pięknymi krajobrazami, ale przede wszystkim wysokimi zarobkami, dobrymi warunkami pracy i wsparciem socjalnym na wysokim poziomie. Nie wiesz gdzie szukać zatrudnienia w kraju fiordów? Podpowiadamy, gdzie skutecznie szukać pracy w Norwegii.
NAV czyli norweski Urząd Pracy I Opieki Społecznej
NAV czyli Ny arbeids- og velferdsforvaltning (Urząd Pracy i Opieki Społecznej) to norweski odpowiednik dwóch polskich instytucji: ZUSu oraz Powiatowego Urzędu Pracy. Jednym z jego głównych zadań jest dbałość o to, by jak najwięcej mieszkańców Norwegii znalazło zatrudnienie. Oferuje także różne formy wsparcia finansowego, w tym zasiłki dla bezrobotnych czy chorobowe. Jest odpowiedzialny za wypłatę świadczeń rodzicielskich oraz emerytalnych.
Na stronie internetowej NAV obcokrajowcy mają także możliwość znalezienia wielu przydatnych informacji dla osób poszukujących pracy w Norwegii. Poczynając od samego przygotowania CV oraz możliwych sposobach aplikacji, przez artykuły mówiące o warunkach zatrudniania i obowiązujących przepisach, aż po pokaźną bazę ogłoszeń pracodawców poszukujących pracowników w najróżniejszych branżach. Część z informacji oraz ogłoszeń dostępna jest w języku angielskim, co znacznie ułatwia poszukiwania.
Portale internetowe z ogłoszeniami o pracę w Norwegii
Pracy w Norwegii można szukać na wielu stronach internetowych. Warto mieć na uwadze, że będą to serwisy zarówno norweskie, jak i polskie. Warto także zaglądać na międzynarodową stronę Unii Europejskiej, gdzie w sekcji dotyczącej pracy znajduje się nawet kilkadziesiąt tysięcy ogłoszeń z całego kontynentu, w tym oczywiście z kraju fiordów.
Jednym z największych portali ogłoszeniowych w Norwegii jest strona Finn.no. To serwis przypominający polskie OLX lub Allegro i, podobnie jak u nas, świetnie sprawdza się w przypadku poszukiwania zatrudnienia. Można tam trafić na oferty zarówno pracy w oparciu o umowę o pracę, jak i zajęcia sezonowe czy jednorazowe projekty. Oprócz tego w Norwegii funkcjonuje wiele portali tematyczny, gdzie można znaleźć ogłoszenia o pracę dla konkretnych branż. Warto z nich korzystać, szczególnie jeśli dysponujesz wykształceniem i doświadczeniem w określonej dziedzinie. Pokaźną listę tego typu stron znajdziesz na www.jobbsøk.no/jobbportaler
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Wśród polskich portali, na które warto zaglądać w poszukiwaniu pracy w Norwegii, trzeba wymienić:
- Europa Jobs
- Indeed
- Jober
- Jobs.pl
- Lento
- OLX
- Poloniusz
- Praca Norwegia24
Dodatkowo świetnym miejscem są także grupy tematyczne na portalach społecznościowych. Bardzo często pracodawcy wiedzą, gdzie mogą znaleźć osoby, zainteresowane ich ofertami i tam właśnie zamieszczają informacje o trwających rekrutacjach. Wystarczy, że na Facebooku czy LinkedIn wpiszesz w wyszukiwarkę grup zwrot „praca w Norwegii”, aby zyskać całą listę miejsc, w których możesz przebierać w ofertach zatrudnienia.
Agencje pracy w Norwegii
Zarówno w Polsce, jak i w Norwegii funkcjonuje wiele firm zajmujących się pośrednictwem w poszukiwaniu pracy. Ich usługi mogą się okazać szczególnie wartościowe dla osób, które poszukują pracy w Norwegii po raz pierwszy, nie znają języka norweskiego, tutejszego rynku pracy, realiów i przepisów prawnych. Dobra agencja pomoże nie tylko znaleźć pracodawcę, ale także wesprze Cię w przeprowadzeniu wszelkich formalności związanych z zatrudnieniem w Norwegii.
Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z oferty pośrednika, sprawdź koniecznie, czy dana agencja działa legalnie. Tego typu firma powinna legitymować się odpowiednimi certyfikatami. W przypadku biur działających także na terenie Polski wystarczy sprawdzić oficjalny rejestr KRAZ znajdujący się na stronie: http://stor.praca.gov.pl.
Bardzo istotną kwestią są ewentualne opłaty za rejestrację w bazie poszukujących zatrudnienia. Dobre biura pośredniczące nie pobierają żadnych opłat przed znalezieniem oferty. Jeśli już uda im się zaproponować Ci interesujące zajęcie, dokładnie sprawdź umowę. Niektóre agencje organizują także zakwaterowanie czy transport, jednak oczywiście nie odbywa się to bezpłatnie. Dobrze jest mieć pełen ogląd sytuacji i znać ostateczną kwotę wynagrodzenia już po wszelkich potrąceniach prowizji i opłat dodatkowych.
Praca w Norwegii – jak ją znaleźć samodzielnie?
Świetnym sposobem na szukanie pracy w Norwegii jest bezpośrednie zwracanie się do wybranych pracodawców. Można to robić na kilka sposobów. Jeśli nie znasz jeszcze zbyt dobrze norweskiego rynku pracy i tutejszych firm, warto skorzystać z odpowiednika polskiej Panoramy Firm. Na stronie www.gulesider.no znajdziesz listę zarejestrowanych działalności gospodarczych.
Jeśli znasz firmy, do których chciałbyś aplikować, możesz śmiało robić to mailowo. Nawet jeśli w danym momencie nie prowadzą aktywnej rekrutacji. Warto jednak odpowiednio się do tego przygotować, tworząc CV i list motywacyjny w języku angielskim, a najlepiej także norweskim.
Będąc już na miejscu w Norwegii, świetnym ruchem jest osobiste odwiedzanie siedzib firm, które odpowiadają profilem Twoim umiejętnościom. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą wydrukowane CV i list motywacyjny. Będziesz mógł zostawić je w recepcji, lub przedstawić konkretnemu pracownikowi odpowiedzialnemu za rekrutację. Ten sposób szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku pracy w turystyce, hotelarstwie i gastronomii. Jeśli chcesz znaleźć zatrudnienie w innych branżach, także możesz z niego skorzystać.