-9.8 C
Oslo
wtorek, 23 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Praca w Norwegii i podwójne podatki – Jak ich uniknąć?

Jeśli pracujesz w Norwegii, to z pewnością obowiązek podwójnego rozliczania podatków, nie jest Ci obcy. Niestety zgodnie ze zmienionym przepisami, każdy Polak pracujący na obszarze Norwegii, jest na nowo zobligowany do podwójnego rozliczania się z fiskusem. Ale czy wiesz, że istnieje pewne rozwiązanie, które pomoże Ci uniknąć podwójnego płacenia podatku? Zobacz, o czym dokładnie mowa i dowiedz się, czy należysz do osób, które mogą skorzystać z tej opcji. 

Zniesienie ulgi abolicyjnej – co warto wiedzieć?

Zniesienie ulgi abolicyjnej nastąpiło w styczniu 2021 roku i obowiązuje do dnia dzisiejszego. Dotyczy ono każdego, kto wyjechał do Norwegii w celach zarobkowych, ale jest zameldowany w Polsce.

Zniesienie ulgi abolicyjnej odnosi się również do osób, które pracują na obszarze Norwegii, ale są w związku małżeńskim i ich partner czy partnerka mieszka w Polsce. Niestety samo wymeldowanie, a nawet zmiana stanu cywilnego nie załatwiają sprawy. Aby pracując w Norwegii nie płacić podwójnego podatku, trzeba spełniać pewne określone warunki.

Jak uniknąć płacenia podwójnego podatku?

Nowy przepis znoszący ulgę podatkową dla osób pracujących w Norwegii, dotyczy większości naszych rodaków. Jednak istnieją pewne wyjątki od tej reguły. Zobacz, kto i w jaki sposób może uniknąć płacenia podwójnego podatku.

Otóż obowiązek wykazywania dochodów osiąganych dzięki pracy w Norwegii nie dotyczy następujących grup:

  • osoby, które nie zawarły związku małżeńskiego, są samotne i nie mają przyznanego statusu podatkowego pendler – chodzi o osoby mieszkające na stałe na obszarze Norwegii i odwiedzające Polskę tylko raz na jakiś czas;
  • osoby rozwiedzione zamieszkujące na terenie Norwegii – przy czym dotyczy to tylko tych rozwodników, którzy posiadają z tego związku dorosłe dzieci lub niepełnosprawne czy wymagające opieki ze strony byłego już współmałżonka;
  • osoby zamieszkujące w Norwegii wraz z całą swoją rodziną, a odwiedzające Polskę sporadycznie – przy czym muszą oni posiadać na terenie RP mieszkanie własnościowe.

Ponadto z obowiązku tego są zwolnione również osoby przebywające na obszarze Norwegii, ale jednocześnie pobierające polską rentę chorobą lub emeryturę. Należy przy tym zadbać o przedstawienie bankowi odpowiedniego dokumentu. Musi on potwierdzić wysokość osiąganych przychodów. 

Kto musi zapłacić podwójny podatek w Norwegii?

Podwójny podatek musi zapłacić natomiast każdy, kto:

  • pracując w Norwegii, przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku;
  • pracując na obszarze Norwegii, spędził w ojczyźnie więcej niż 270 dni w ciągu trzech lat.

Poza tym pracując w Norwegii, podwójne podatki obowiązują też osoby, które kwalifikują się do tzw. rezydentów polskich. Oznacza to w praktyce, że w ojczystym kraju posiadają oni centrum interesów życiowych, małżonka lub / oraz dzieci.

Płacenie podwójnego podatku nigdy nie należy do przyjemności. Uszczupla bowiem w znaczący sposób budżet, jakim się dysponuje. Wystarczy jednak przyjrzeć się dokładnie swojej sytuacji życiowej i sprawdzić, czy nie obliguje ona nas do tego, by uniknąć tego obowiązku. Nie wolno też zapominać o obowiązującej papierologii.

- Polecamy -