11.4 C
Oslo
piątek, 14 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Progi podatkowe w Norwegii 2023

Pracujesz w Norwegii? Zatem musisz rozliczyć się z tamtejszym urzędem skarbowym. W 2023 roku nastąpiły zmiany, z którymi musisz się zapoznać, bo mają wpływ na próg podatkowy w Norwegii, a co się z tym wiąże z kwotami, jakie zostaną odciągnięte od Twojego wynagrodzenia. Sprawdź zatem, jakie funkcjonują w 2023 roku progi podatkowe w kraju fiordów.

Jakie progi podatkowe obowiązują w 2023 roku w Norwegii?

Zwróć uwagę na to, że w Norwegii obowiązują dwie wysokości podatków, które są uzależnione od tego, w jakiej części kraju mieszkasz i rozliczasz podatki. W północnej części Norwegii, a dokładnie w okręgach Trømso i Finnmark stawka jest równa 18,5%. W innych częściach kraju stawka podatku dochodowego wynosi 22%. Jako zagraniczny pracownik możesz być objęty 25% podatkiem źródłowym, czyli tzw. Kildeskatt. Dotyczy to tylko pracowników, którzy nie są rezydentami.

Oprócz tego próg podatkowy w Norwegii jest uzależniony od dochodu. W 2023 roku podatek dochodowy został obniżony dla dochodów poniżej 750 tys. NOK, a także zwiększony dla osób, które zarabiają więcej niż 750 tys. NOK.

Oto jak wyglądają poszczególne progi podatkowe w Norwegii obowiązujące od 2023 roku:

 • pierwszy próg podatkowy – wynosi 1,7%, dotyczy dochodów do 198 350 NOK;
 • drugi próg podatkowy – wynosi 4%, płacą go osoby, których dochody wynoszą maks. 279 150 NOK;
 • trzeci próg podatkowy – ma wysokość 13,5% i dotyczy dochodów do 642 950 NOK;
 • czwarty próg podatkowy – to 16,5%, maks. dochody wynoszą 926 800 NOK;
 • piąty próg podatkowy – jest równy 17,5% i odnosi się do dochodów brutto powyżej 1,5 mln NOK.

Ile wynosi podatek dochodowy w Norwegii dla przedsiębiorców?

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą w Norwegii jest zobowiązana do opłacania podstawowej stawki podatku dochodowego, która wynosi 22%, a także składki 11,4% za ubezpieczenie społeczne. Jednak konkretna kwota zależy od tego, jaki próg podatkowy w Norwegii osiągnie przedsiębiorca. Pamiętaj, że należy do tego doliczyć koszty stałe związane np. z zatrudnianiem pracowników.

Z jakich ulg podatkowych możesz skorzystać w Norwegii?

Jeśli zależy Ci na obniżeniu rocznego podatku dochodowego, to możesz skorzystać z ulg. Opcje dostępne w kraju fiordów mogą mieć różną postać. Przede wszystkim na wysokość ulg wpływ mają poniższe czynniki:

 • wiek oraz liczba dzieci,
 • prawa do nieruchomości,
 • miejsce pracy, zamieszkania oraz podjęta lub trwająca edukacja,
 • darowizny i podarunki,
 • posiadane aktywa i oszczędności,
 • hobby oraz dodatkowa działalność np. dokarmianie zwierząt, jednoosobowa działalność gospodarcza czy e-sport.

Nie wiesz, z której ulgi możesz skorzystać? Pod tym względem norweski urząd skarbowy jest naprawdę nowoczesny, bo udostępnia podatnikom intuicyjną w obsłudze ankietę, dzięki której dowiesz się, które ulgi Ci przysługują.

Zwróć uwagę na to, że ulgi podatkowe nie przysługują osobom, które korzystają ze świadczenia PAYE – to uproszczony podatek dla nierezydentów.

Ciekawym rozwiązaniem jest też status pendler, czyli ulga na pokrycie kosztów utrzymania w Norwegii. W 2023 roku ta opcja jest jeszcze korzystniejsza niż w poprzednich latach, ponieważ rząd norweski obniżył koszty wkładu własnego do 14 tys. NOK. Dodatkowym atutem jest podwyższenie stawki za pokonany kilometr z 1,56 NOK na 1,65 NOK. Niezbędne jest tylko spełnienie kilku warunków np. odbycie trzech, pełnych podróży między Polską a Norwegią, a także poświadczenie kwoty, jaką płacisz za zakwaterowanie i energię elektryczną. Nie możesz skorzystać z tej ulgi, jeśli przez przynajmniej 2 lata masz to samo zakwaterowanie.

Daty, o których musisz pamiętać podczas rozliczeń podatku za 2022 rok

Interesują Cię nie tylko obowiązujące progi podatkowe w Norwegii w 2023 roku, ale też terminy związane z rozliczaniem podatku? W takim razie skorzystaj z naszej ściągi, a dzięki niej na pewno nie zapomnisz o obowiązkach wobec urzędu skarbowego w Norwegii.

 • 14.03.2023 r. – od tego dnia wysyłany jest Skattemelding, czyli wstępne rozliczenie podatkowe, zazwyczaj ma formę elektroniczną i papierową; dokument musi dotrzeć do Ciebie maksymalnie do 04.04.2023 r.;
 • 22.03.2023 r. – tego dnia następuje rozpoczęcie wysyłki Skatteoppgjør, czyli wyników rozliczeń podatkowych;
 • 30.04.2023 r. – właśnie do tego dnia maksymalnie możesz złożyć wniosek o przedłużenie terminu składania rocznego zeznania podatkowego; wtedy będziesz mógł złożyć zeznanie do końca maja 2023 r.;
 • 02.05.2023 r. – jeśli nie przedłużyłeś lub przedłużyłaś terminu składania zeznania podatkowego, to musisz to zrobić do 02.05.2023 r. w formie elektronicznej lub papierowej;
 • 31.05.2023 r. – to ostateczny termin uregulowania niedopłaty do podatku, jeśli go nie przekroczysz, to nie musisz obawiać się doliczania odsetek;
 • 28.06.2023 r. – to termin wysyłania ostatniej tury wyników rozliczeń podatkowych;
 • 16.08.2023 r. – to termin wysyłki pierwszej tury jesiennych wyników rozliczeń podatkowych.

Pamiętaj o tym, że niektóre daty mogą się zmienić w ciągu roku. Dlatego warto śledzić oficjalną stronę Skatteetaten, aby nie przegapić ważnego terminu.

- Polecamy -