-9.8 C
Oslo
środa, 15 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Zasiłek dla rodziców w Norwegii 2023 (Barnetrygd)

Barnetrygd, czyli norweski zasiłek rodzinny, to jeden z najpopularniejszych rodzajów świadczeń, z jakich można korzystać, mieszkając i pracując w Norwegii. W tym artykule dowiesz się, komu przysługuje zasiłek rodzinny w Norwegii, ile on wynosi oraz przekonasz się, jakie dokumenty należy przygotować, żeby złożyć wniosek o Barnetrygd.

Komu przysługuje Barnetrygd?

Zanim przejdziemy do praktycznych aspektów związanych z pobieraniem zasiłku rodzinnego w Norwegii, spójrzmy na to, dla kogo przeznaczony jest ten rodzaj świadczenia. Barnetrygd, czyli zasiłek rodzinny wypłacany jest na każde dziecko w Norwegii do momentu, gdy osiągnie ono pełnoletność, czyli do 18. roku życia.

Zastanawiasz się, czy Polacy, którzy przenieśli się do Norwegii i tam mieszkają oraz pracują, również mogą otrzymać zasiłek rodzinny w Norwegii? Odpowiedź brzmi tak! Osoby przyjeżdżające z zagranicy, mogą korzystać z Barnetrygd, ale muszą spełnić pewne warunki.

O zasiłek na dziecko można wnioskować przez stronę NAV, gdzie macie opcję elektronicznego złożenia wniosku.

Oto warunki, jakie muszą spełnić cudzoziemcy, żeby otrzymać zasiłek rodzinny na dziecko lub na dzieci:

 • Przynajmniej jeden z rodziców musi być legalnie zatrudniony w Norwegii.
 • Alternatywnym warunkiem jest też osiąganie dochodów z tytułu zasiłków. Na przykład o zasiłek rodzinny na dziecko może starać się także osoba, która pobiera w Norwegii zasiłek chorobowy, dla bezrobotnych czy też zasiłek rehabilitacyjny.
 • Dlaczego to takie ważne? Niezbędne staje się udokumentowanie tego, że osoba ubiegająca się o zasiłek rodzinny, płaci podatki w Norwegii.
 • Dla Norwegów kluczowe staje się także potwierdzenie tego, że przynajmniej jeden z rodziców opłaca składki na ubezpieczenie społeczne w Norwegii, czyli tzw. trygdeavgift.
 • Kolejnym warunkiem, który ma wpływ na to, czy zostanie przyznany zasiłek rodzinny na dziecko w Norwegii, jest posiadanie stałego zameldowania z dzieckiem. Rodzic, który ubiega się o zasiłek musi na co dzień opiekować się dzieckiem. Bardzo ważne jest to, aby rodzic jak i dziecko byli zameldowani w tym samym miejscu.

Ile wynosi zasiłek rodzinny w Norwegii w 2023 roku?

Przejdźmy teraz do kwestii, która zazwyczaj najbardziej interesuje rodziców, czyli, ile wynosi zasiłek rodzinny w Norwegii w 2023 roku. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że ostateczna wysokość świadczenia uzależniona jest głównie od wieku dziecka. Najwyższa stawka przeznaczona jest dla rodziców dzieci poniżej 6. roku życia.

 • Wysokość zasiłku Barnetrygd w 2023 roku dla każdego dziecka w wieku do 6. roku życia wynosi 1723 NOK. W przeliczeniu na złotówki to ok. 750 zł.
 • Natomiast rodzice dzieci między 6. a 18. rokiem życia uzyskają 1083 NOK, co w przeliczeniu na złotówki zapewnia ok. 470 zł.
 • Wysokość zasiłku dla rodziców wychowujących samotnie dziecko, wynosi obecnie 2 489 NOK.
 • Wysokość zasiłku rozszerzonego za dziecko do 3. roku życia wynosi 678 NOK.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że podane kwoty są już podane po podwyżce, do której doszło 1 marca 2023 roku. Wysokość zasiłku za dzieci do 6. roku życia wzrosła w 2023 roku o 47 NOK, natomiast za starsze dzieci do 18. roku życia o 29 NOK. Osoby wychowujące samodzielnie dziecko, zyskały po podwyżce aż o 1 435 NOK więcej.

Przy okazji warto wiedzieć także o tym, że podwyżki zasiłku rodzinnego niosły ze sobą jeszcze jedną bardzo ważną zmianę. Otóż rodzice samotnie wychowujący dziecko, już nie mogą korzystać z ulgi podatkowej. Ulga została zniesiona od 2023 roku.

Jakie dokumenty należy przygotować, żeby starać się o zasiłek rodzinny w Norwegii?

Chcesz zyskać zasiłek rodzinny w Norwegii? W takim razie musisz przygotować szereg bardzo ważnych dokumentów. Oto, jakie dokumenty są potrzebne, żeby uzyskać Barnetrygd:

 • akt urodzenia dziecka – musi być on przygotowany w języku norweskim lub ewentualnie angielskim;
 • akt małżeński;
 • Registreingsbevis, czyli dokument potwierdzający rejestrację pobytu w Norwegii;
 • aktualna umowa o pracę rodziców lub rodzica; jeśli rodzic prowadzi działalność gospodarczą, konieczne jest dostarczenie bilansu od księgowej;
 • dokument tożsamości osoby, która wnioskuje o otrzymywanie zasiłku na dziecko.

Musisz zdawać sobie sprawę z jednej bardzo ważnej rzeczy. Chodzi tutaj o to, że proces przyznawania zasiłku rodzinnego w Norwegii trwa bardzo długo. Zazwyczaj decyzja przyznawana jest w ciągu 12-24 miesięcy od złożenia wniosku!

Jakie są dostępne zasiłki dla dzieci w Norwegii?

Barnetrygd to rodzaj zasiłku rodzinnego na dzieci. Rodzice otrzymują takie świadczenie na dziecko do czasu, aż osiągnie ono wiek pełnoletni. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że w wielu przypadkach rodzice mogą korzystać z wielu dodatków do Barnetrygd.

 • Jeśli rodzic samotnie wychowuje dziecko oraz mieszka i pracuje w Norwegii, może liczyć na rozszerzenie zasiłku rodzinnego, czyli na Utvidet Barnetrygd.
 • Poza tym rodzice małych dzieci, czyli do 3. roku życia zyskują też możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego tzw. Konstantstotte.
 • W przypadku dzieci do 6. roku życia możesz skorzystać również z dodatku dyferencyjnego, czyli różnicy między Barnetrygd a świadczeniem 500+.          
- Polecamy -