test
11.4 C
Oslo
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Protest mieszkańców Svalbardu przeciwko nowym przepisom

We wtorek na archipelagu zorganizowano protest, w którym wzięło udział kilkuset mieszkańców. W ten sposób lokalna społeczność pokazała, że nie zgadza się na zaproponowane zmiany w przepisach o ochronie środowiska.

Propozycje zmian w przepisach

Nowe regulacje opracowała Norweska Agencja Środowiska. Ich celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Jeśli wejdą w życie, to na chronionych wodach będą mogły pływać statki przewożące maksymalnie 200 pasażerów. Ponadto zostałby ograniczony ruch turystyczny na terenach Svalbardu, aby zapobiec niszczeniu przyrody czy używanie dronów na obszarach chronionych.

Sprzeciw mieszkańców

Mieszkańcy zgadzają się na ochronę środowiska, ale nie podoba im się sposób wprowadzania zmian i pominięcie ich przy planowaniu nowych regulacji. Przepisy ograniczą turystykę oraz poruszanie się po terenie, a to zaszkodzi lokalnemu biznesowi. Dlatego we wtorek zorganizowano protest w Longyearbyen, w którym udział wzięło ponad 400 osób. Niektórzy mieli ze sobą pochodnie. 


To są złe propozycje, za bardzo ingerują w nasze życie. Prześlemy im (Norweskiej Agencji Środowiska) swój projekt nowych przepisów. Powinni zacząć pracę nad nimi od nowa – mówi w wywiadzie dla NRK Ronny Brunvoll, dyrektor generalny Visit Svalbard.

- Polecamy -