-9.8 C
Oslo
środa, 27 marca, 2024
motty_kredyty norweskie

Protesty w Oslo – mieszkańcy miast sprzeciwiają się polityce naftowej Norwegii

Spór wokół tematu zwiększenia wydobycia ropy w Norwegii rośnie w siłę. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Norstat – aż 56% populacji norweskiej stolicy sprzeciwia się ciągłym poszukiwaniom tego surowca w krainie fiordów. Jednocześnie tylko 38% ankietowanych z Oslo popiera politykę naftową norweskiego rządu.

Norwegia jest podzielona

O ile zachodnia część Norwegii oraz mieszkańcy mniejszych miejscowości w głównej mierze popierają ekspansję przemysłu naftowego w krainie fiordów, o tyle populacja większych miast zdecydowanie sprzeciwia się tego typu działaniom.

Według danych zebranych przez Norstat dla gazety Aftenposten aż 64% mieszkańców małych miasteczek popiera poszukiwania ropy. Najwięcej osób pozytywnie oceniających tego typu działania mieszka w zachodniej części kraju, w której znajduje się większość miejsc pracy związanych z przemysłem naftowym.

„Nie jest niczym niezwykłym, że ludzie są bardziej zaangażowani w ochronę środowiska w miastach” – powiedziała w rozmowie z Aftenposten Lan Marie Berg z Partii Zielonych.

Sondaż nadal wskazuje, że większość krajowa również chce kontynuować odwierty w celu wydobycia ropy i gazu.

Protesty na dużą skalę

Norweska minister zajmująca się kwestiami związanymi z ropą naftową i energią – Tina Bru z Partii Konserwatywnej – nadal zezwala i promuje poszukiwania oraz wydobycie ropy naftowej, mimo że ONZ wezwało do ​​wstrzymania poszukiwań. Działania rządu spotykają się z dużym sprzeciwem aktywistów, który działają na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi.

W poniedziałek policja w Oslo aresztowała aż 29 młodych aktywistów z radykalnej grupy ekologicznej Extinction Rebellion Norway po tym, gdy zablokowali oni ruch na jednym ze skrzyżowań w norweskiej stolicy. Demonstranci, domagali się zakończenia dalszych poszukiwań ropy naftowej oraz zmian w obecnej polityce naftowej norweskiego rządu.

Protesty Extinction Rebellion Norway
Protesty na Majorstukrysset w Oslo. Działania aktywistów zostały nazwane przez norweską minister ropy naftowej i energii –Tinę Bru – mianem „obywatelskiego nieposłuszeństwa”.
[Zdjęcie: ANDERS FEHN/NRK]

Następnego dnia policja zatrzymała kolejne osoby, które protestowały przy Pałacu w Oslo. Na aktywistów została nałożona kara grzywny, która łącznie wyniosła 429 000 NOK.

„Protestujemy przeciwko norweskiemu wydobyciu ropy. Norwegia ponosi ogromną odpowiedzialność za klimat jako główny kraj naftowy. Musimy przestać wiercić w poszukiwaniu ropy […]” – mówiła Helen Wahlgren, jedna z protestujących. 

Aktywiści zablokowali także budynek Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Oslo oraz zorganizowali przed jego fasadą kondukt pogrzebowy dla Repparfjord, do którego do 2030 roku mają być wrzucane tony odpadów z norweskich kopalń miedzi.

- Polecamy -