test
11.4 C
Oslo
sobota, 15 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Przedszkole w Norwegii dla polskich dzieci

Chcesz przenieść się z rodziną do Norwegii? Masz dzieci i chcesz zapisać je do przedszkola dla polskich dzieci? W takim razie już teraz dowiedz się, czym się różnią norweskie przedszkola od polskich, jakie wymagania są stawiane przed dziećmi i rodzicami oraz przekonaj się też, ile kosztuje przedszkole w Norwegii – barnehage.

Co warto wiedzieć o przedszkolach w Norwegii?

Zanim zaczniesz szukać przedszkola dla swojego dziecka, musisz poznać kilka podstawowych informacji, które pomogą Ci zrozumieć, w jaki sposób są one zarządzane.

 • Przedszkola w Norwegii są zarządzane przez gminy. To właśnie tam uzyskasz szczegółowych informacji na temat wysokości opłat i warunków rekrutacji.
 • Aby zapisać dziecko do przedszkola należy złożyć wniosek w urzędzie gminy czy w ratuszu.
 • W Norwegii możesz wybierać pomiędzy przedszkolami prywatnymi a gminnymi. Do wyboru sa także alternatywne przedszkola, jak np.: leśne, montessori, steinerowskie (waldorfskie).
 • Popularnym wyborem są też przedszkola otwarte, które polegają na tym, że dzieci przychodzą z rodzicami, aby korzystać z zabawek i atrakcji dostępnych w placówce. To zazwyczaj bezpłatne przedszkola, które mają na celu integrację pomiędzy dziećmi. Z drugiej strony to także miejsce, gdzie rodzice mogą nawiązywać znajomości i wymieniać się wzajemnie swoimi doświadczeniami.

Czym się różni przedszkole w Norwegii od polskiego przedszkola?

Na pewno główną różnicą pomiędzy norweskim a polskim przedszkolem jest podejście do zabaw, odbywających się na świeżym powietrzu. W polskich przedszkolach dużą część dnia maluchy spędzają w budynku, gdzie bawią się lub łączą zabawę z edukacją dostosowaną do ich wieku.

Natomiast w Norwegii znacznie większą uwagę kładzie się na zabawę na zewnątrz. Norweskie przedszkola skupiają się na rozwoju motorycznym maluchów oraz budowaniu relacji między rówieśnikami. Maluchy spędzają tam dużą część pobytu w przedszkolu. Dlatego też bardzo ważne staje wyposażenie dziecka w takie części garderoby jak kurtka przeciwdeszczowa, kalosze, kilka par skarpet, kombinezon, czapka, rękawiczki, szalik.

W Norwegii często pogoda jest bardzo zmienna, dlatego też, aby uniknąć przegrzania lub wychłodzenia, maluchy muszą ubierać się na tzw. cebulkę, by dopasować ubiór do aktualnej pogody. Wychowawcy w przedszkolu w Norwegii zachęcają maluchy do zabawy bez względu na warunki atmosferyczne.

Różnica pomiędzy placówkami w obu tych krajach tkwi też w podejściu do posiłków. Maluch w Norwegii powinien zjeść śniadanie w domu. Zazwyczaj nie zje w przedszkolu ciepłego obiadu. Znacznie częściej można znaleźć placówki, gdzie serwowany jest lunch oraz drugie śniadanie. Niekiedy rodzice proszeni są o uszykowanie dla maluchów drugiego śniadania do przedszkola.

W norweskich przedszkolach wyposażenie i zabawki mają edukować malucha. Wszystko po to, aby dziecko już w przedszkolu nauczyło się wykorzystywać przedmioty codziennego użytku. Chętnie organizowane są też zajęcia w terenie – w lesie, na farmie, na posterunku policji itd.

Przedszkole w Norwegii dla polskich dzieci – jakie wybrać?

Chcesz zapisać polskie dziecko do przedszkola w Norwegii? To dobry sposób, aby zmniejszyć stres u dziecka, zanim jeszcze nauczy się języka norweskiego, zaraz po przeprowadzce do Norwegii. Raczej to opcja wybierana, gdy zamierzasz wrócić wkrótce do Polski z rodziną.

W przeciwnym razie norweskie przedszkola pozwolą maluchowi szybciej nauczyć się języka i zmniejszyć różnice kulturowe. Dzięki temu dziecko będzie mogło iść później do norweskiej szkoły i poczuje się w niej pewnie i z powodzeniem odnajdzie się wśród rówieśników.

Jak zapisać dziecko do przedszkola w Norwegii?

Wielu rodziców składa wniosek o przyjęcie dziecka do kilku placówek. Rekrutacja zazwyczaj odbywa się w lutym i kończy się 1 marca. Z kolei nowy rok w przedszkolu rozpoczyna się w sierpniu. W Norwegii nie stosuje się tzw. regionalizacji podczas przyjmowania do przedszkola.

Oczywiście, jeśli chcesz, możesz zapisać dziecko do przedszkola w dowolnym momencie, jednak wtedy będziesz mieć do wyboru jedynie te placówki, w których są jeszcze jakieś wolne miejsca.

Do przedszkola przyjmowane są przeważnie dzieci, które ukończyły 12. miesiąc życia. Warto podkreślić, że w Norwegii nie ma żłobków, dlatego do przedszkola chodzą dzieci od 1. do 5. roku życia. Dzieci trafiają do odpowiednich grup w przedziale wiekowym od 1 do 3 i od 3 do 5 lat.

Dziś możliwe jest wysłanie wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola przez Internet. Warto podkreślić, że pierwszeństwo podczas przyjmowania do przedszkola mają dzieci, których rodzeństwo uczęszcza aktualnie do przedszkola.

Ile kosztuje przedszkole w Norwegii dla polskich dzieci?

Jeśli chodzi o to, ile kosztuje przedszkole w Norwegii, to warto wiedzieć, że miesięczny koszt wynosi ok. 2500-3500 NOK. Należy pokryć także koszty wyżywienia. Od 1 stycznia 2021 r. maksymalna stawka za przedszkole wynosi 3230 NOK miesięcznie. Koszty różnią się w zależności od standardów w przedszkolu czy dodatkowych zajęć, na jakie rodzice zapiszą swoje dzieci.

Warto podkreślić, że koszty przedszkoli prywatnych i komunalnych są bardzo zbliżone. Jest to związane z tym, że placówki są dofinansowane przez państwo.

Wysokość dofinansowania nie jest stała, gdyż obliczana jest na podstawie przychodów osiąganych przez rodzinę. Zapłacisz opłaty za przedszkole w 100% dopiero wtedy, gdy przychody roczne w gospodarstwie domowym wyniosą 500 500 NOK brutto. Zazwyczaj koszty za przedszkole stanowią 6% rocznych dochodów brutto.

Dofinansowanie do przedszkola w Norwegii

Jeśli do przedszkola chodzi więcej niż jedno dziecko, rodzice otrzymują zniżkę – na przykład za drugie dziecko płaci się 30% mniej, za każde kolejne 50%.Możecie także starać się o dofinansowanie do przedszkola w Norwegii. Warunkiem jego uzyskania jest złożenie poprawnie wypełnionego wniosku oraz wszystkich niezbędnych dokumentów. Wypłatą dofinansowania do przedszkola zajmują się gminy i to one określają jego wysokość. O dofinansowanie musicie zatem wnioskować w swoim urzędzie gminy. Jakie kryteria musisz spełnić? (Uwaga: kryteria dochodowe mogą różnić się w zależności od gminy):

 • Jeżeli rodzina osiąga dochody wyższe niż 500 500 NOK brutto nie możesz wnioskować o dodatkowe pieniądze, a Twoim obowiązkiem jest pokrycie 100% kosztów przedszkolnych.
 • Jeżeli rodzina osiąga dochody niższe niż 500 500 NOK brutto, za przedszkole w Norwegii nie powinna zapłacić więcej niż 6% swojego rocznego dochodu.

Do wniosku potrzebne będą:

 • swój adres zamieszkania na terenie Norwegii,
 • rozliczenie podatkowe za ubiegły rok,
 • zniżki procentowe na dziecko (jeśli przysługują)
 • dane przedszkola
 • dane logowania do systemu oraz kody np. BankID
- Polecamy -