-9.8 C
Oslo
środa, 27 marca, 2024
motty_kredyty norweskie

Polskie szkoły w Norwegii

Po przeprowadzce do Norwegii chcesz, żeby Twoje dziecko miało kontakt z językiem polskim i ojczystą kulturą? Jest to szczególnie ważne dla osób, które planują pozostać w kraju fiordów jedynie przez kilka lat, a później wrócić do Polski. Wtedy jeszcze istotniejsze jest to, by dzieci miały kontakt z rodakami w tym samym wieku. Bardzo popularnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są polskie szkoły w Norwegii. Do dyspozycji masz kilka opcji – nie tylko w Oslo, ale też w innych miastach Norwegii.

Polska Szkoła Sobotnia im. św. Jana Pawła II w Oslo

Listę polskich szkół w Norwegii warto rozpocząć od jednej z najpopularniejszych placówek, która znajduje się w Oslo. Szkoła stawia przede wszystkim na krzewienie polskiej kultury wśród dzieci mieszkających w Norwegii. Warto zaznaczyć, że podczas zajęć realizowana jest podstawa programowa dla polskich uczniów uczących się za granicą, która została stworzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dlatego lekcje, sposób prowadzenia zajęć oraz program nauczania jest nastawiony na poznawanie i szlifowanie języka polskiego.

Atutem tej szkoły sobotniej jest nauka w interesujący sposób np. przy pomocy muzyki. Sprawia to, że maluchy i nastolatki mogą poznać nie tylko oficjalnie wykorzystywany język, ale też słownictwo stosowane przez ich rówieśników w Polsce.

Polska Szkoła w Bergen

Polskie szkoły w Norwegii nie ograniczają się jedynie do placówek w stolicy kraju. Popularnym wyborem jest też Polska Szkoła w Bergen, która powstała w 2009 roku i realizuje zajęcia na wszystkich szczeblach edukacji – od przedszkola, po podstawówkę oraz gimnazjum, a skończywszy na liceum. Na stronie internetowej tej placówki możesz zapoznać się z aktualnościami z życia szkoły, a także poznać szczegóły dotyczące prowadzonych zapisów.

Warto wspomnieć, że w Polskiej Szkole w Bergen dzieci zdobędą wszechstronne wykształcenie z zakresu języka polskiego oraz historii i geografii Polski. Prowadzone są również zajęcia z wiedzy o społeczeństwie.

Polska Katolicka Szkoła Sobotnia w Stavanger

Zależy Ci na szybkiej asymilacji dzieci i nauce języka norweskiego, a jednocześnie chcesz zaszczepić w nich miłość do ojczyzny? W takim przypadku najlepszym sposobem są zajęcia w Polskiej Katolickiej Szkole Sobotniej w Stavanger. Dzięki temu dzieci mogą korzystać z zajęć z języka polskiego, historii Polski, uczyć się podstawowych wartości, zrozumienia, szacunku, tolerancji oraz pozytywnego stosunku do norweskiej kultury. W sobotniej szkole dzieci mogą przygotowywać się również do komunii św. i bierzmowania, a do tego uczestniczyć w katechezie.

Polska Sobotnia Szkoła w Moss im. Jana Brzechwy

W portowym mieście Moss w południowej Norwegii prężnie działa kolejna sobotnia szkoła, która powstała w 2014 roku. Dzieci mogą korzystać z tych zajęć w weekendy i uczyć się języka polskiego oraz historii swojej ojczyzny. Oprócz tego prowadzone są lekcje z przyrody i geografii. Realizowana jest podstawa programowa respektowana przez MEN, a uczniowie mogą zdawać egzaminy w czerwcu w ramach nauczania domowego, co umożliwia im uzyskanie polskiego świadectwa.

Polska Sobotnia Szkoła im. Jana Brzechwy ma też drugi oddział, który znajduje się w Drammen. Jak wskazuje dyrektorka szkoły, celem zajęć jest przede wszystkim propagowanie kultury, historii oraz języka polskiego wśród dzieci z polskich i mieszanych rodzin. Placówka ściśle współpracuje też z fundacjami i szkołami z Polski – szczególnie z Gdańska.

Szkoła Kultury Polskiej w Trondheim

Dobrym sposobem na krzewienie polskiej kultury jest zapisanie dzieci do szkoły w Norwegii, która ma uzupełnić tamtejszy program. Jednym z przykładów takiej placówki jest Szkoła Kultury Polskiej w Trondheim, umożliwiająca dzieciom kontakt z rówieśnikami z Polski. Szczególnie na początku pobytu w kraju fiordów może to być pomocne, bo nastolatkowie oraz maluchy będą mogły porozmawiać z osobami o podobnych przeżyciach. Do tej placówki możesz zapisać zarówno dzieci w wieku szkolnym, jak i przedszkolaki. W przypadku maluchów kontakt z językiem polskim jest jeszcze ważniejszy, bo znajdują się dopiero na etapie nauki ojczystego języka. Dzięki temu rozwój tej umiejętności będzie przebiegał znacznie sprawniej.

Polska Społeczna Szkoła Sobotnia we Fredrikstad

Polskie szkoły w Norwegii korzystają z podstawy programowej dla polskich uczniów, którzy mieszkają za granicą kraju. Nie inaczej jest w przypadku Polskiej Społecznej Szkoły Sobotniej we Fredrikstad. Prowadzone zajęcia są przeznaczone zarówno dla maluchów od 3 roku życia, jak i starszych dzieci. W trakcie zajęć uczniowie uczą się języka polskiego z elementami historii oraz geografii Polski. Istotnymi lekcjami jest też wiedza o społeczeństwie.

Zwróć uwagę na to, że w polskiej szkole we Fredrikstad zajęcia mają za zadanie podtrzymać polską tradycję przy jednoczesnym kontakcie z norweską kulturą. Ukazują też wkład Polonii w historię i tradycję norweską. Dzięki temu w dzieciach zostaną zaszczepione patriotyczne zachowania, a przy tym staną się obywatelami świata, którzy są przygotowani do życia za granicami Polski.

- Polecamy -