15.1 C
Oslo
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
motty_kredyty norweskie

Przemyt marihuany do Norwegii wzrósł o 260% w ciągu roku

Norwescy celnicy informują, że w 2020 roku łączna ilość przechwyconej na granicy marihuany była 2,5 razy większa niż rok wcześniej. Jak to możliwe, że w dobie zaostrzonych kontroli granicznych, powiązanych z restrykcjami pandemicznymi, prób przemytu było tak dużo?

Więcej marihuany, ale mniej kokainy

Według danych łączna ilość skonfiskowanej marihuany wyniosła w 2020 roku łącznie 368 kg. Dla porównania w 2019 było to 101 kg.

Jak twierdzi dyrektor celny Øystein Børmer, zorganizowani przestępcy stali się bardziej elastyczni. W znaczny sposób ograniczyli aktywność kurierów w ruchu pasażerskim, w zamian za to koncentrując się na ruchu towarowym. Ponadto przemytnicy coraz częściej próbują przedostać się przez granicę w miejscach, w których występuje znikomy ruch.

Jeżeli chodzi o import takich substancji jak kokaina lub ecstasy, odnotowano w Norwegii znaczny spadek jeżeli chodzi o popyt i przemyt.

Papierosy, mięso, marihuana

Nie tylko ilość marihuany, którą próbowano przemycić w 2020 roku, znacznie przewyższa statystyki z roku 2019. W tej kwestii odnotowano także zwiększenie liczby prób przemytu, jeżeli chodzi o takie towary jak papierosy oraz mięso.

Jedna z prób przemytu wyrobów mięsnych miała miejsce także w ostatnim czasie. Pisaliśmy o tym incydencie w naszym niedawnym artykule – Polacy próbowali przemycić 268 kg mięsa do Norwegii.  

Przemyt leków

Dużym problemem stał się także stale rosnący w siłę przemyt wyrobów medycznych, któremu pandemia znacząco sprzyja.

Braki w zaopatrzeniu w kwestii środków kontroli zakażeń, takich jak np. maseczki, spowodowały, że wielu oszustów próbowało przemycić towary, które nie spełniały wymogów medycznych oraz nie posiadały niezbędnych atestów. 

Podkreśla się ponadto, że pandemia przyczyniła się do zwiększenia ilości internetowych zamówień na lekarstwa bez recepty. „Szkoda, że ​​po raz kolejny musimy ostrzegać ludzi przed zamawianiem leków przez Internet” – stwierdził Børmer.

- Polecamy -