test
11.4 C
Oslo
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Studenci w Norwegii muszą zaciągać kredyt konsumencki, by opłacić rachunki za prąd?

Od kilku miesięcy ceny za energię elektryczną biją w południowej Norwegii rekordy. Wiele osób nie stać na to, by od ręki zapłacić za rachunki. Do grona tych, którzy najbardziej martwią się teraz o swoje finanse należą między innymi studenci.  

Wełniane skarpetki czy kredyt konsumencki?

Niebotycznie wysokie ceny prądu w Norwegii to coraz większe zmartwienie dla mieszkańców krainy fiordów. W wielu regionach kraju za energię elektryczną trzeba obecnie zapłacić nawet 5 razy więcej niż jeszcze rok temu. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszych wcześniejszych artykułach – Ekstremalne ceny prądu w Norwegii – są obawy o zimę i Najwyższe ceny prądu w południowej Norwegii od 11 lat.

Jak twierdzi Gesine Fischer – liderka organizacji studenckiej z Lillehammer, która codziennie ma możliwość rozmawiania o problemach finansowych z młodymi ludźmi – „Studenci muszą zaciągnąć kredyt konsumencki na opłacenie rachunków”.

Tak właśnie na wykresie zobrazowana została różnica cen energii elektrycznej w 2020 i 2021 roku. [Zdjęcie: NORDPOOL/NRK]

Według niej nie każdy ma możliwość otrzymania wsparcia finansowego od swoich rodziców lub podjęcia pracy w niepełnym wymiarze godzin.

Jak podkreśliła w rozmowie z NRK Fischer – „Kiedy rachunek za prąd jest trudny do udźwignięcia przez zwykłe gospodarstwo domowe, można sobie wyobrazić, jak to jest ze studentami żyjącymi w biedzie”.

Według niej stypendia studenckie powinny zostać podniesione. Rozwiązaniem wielu finansowych problemów tej grupy mogłaby być również budowa większej ilości mieszkań studenckich, w których prąd jest automatycznie wliczony w czynsz.

Będzie wsparcie rządowe?

Jak twierdzi Kari-Elisabeth Kaski z SV – finanse studenckie będą częścią negocjacji rządowych. Przewiduje się także większe wsparcie dla studentów w porównaniu do tego, które było dotychczas.

„Gorąco zachęcam firmy energetyczne do zapewniania długoterminowych odroczeń płatności i dobrych planów spłat, aby ludzie nie zaciągali kredytów konsumenckich” – dodała Kaski.

- Polecamy -