-9.8 C
Oslo
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Szczepienia na COVID-19 i skutki uboczne – dane dla Norwegii

Norweska Agencja Leków otrzymała łącznie 23 650 zgłoszeń o podejrzewanych działaniach niepożądanych związanych ze szczepieniami przeciw COVID-19. Spośród nich 2 216 zostało sklasyfikowanych jako poważne.

Szczepienia przeciw COVID-19 – raport dotyczący działań niepożądanych 

Raport Norweskiej Agencji Leków podsumowuje wszystkie zgłoszenia działań niepożądanych, które odnotowane zostały w Norwegii po zaszczepieniu ponad 3 000 000 osób.

Jak podkreślają specjaliści – sporym wyzwaniem jest odróżnienie objawów i chorób, które występują losowo od tych, które mogą być związane ze szczepieniem. W raporcie liczą się jednak wszystkie wiadomości bez względu na to, czy mają realny związek ze szczepieniem, czy też nie.

Wiadomości dotyczące poważnych incydentów są zawsze przetwarzane w pierwszej kolejności oraz traktowane jako priorytet. 

W raporcie odnotowano łącznie 23 650 zgłoszeń – wśród nich 2 216 zostało uznanych za poważne. Dane dotyczą okresu od 27 grudnia 2020 roku do 3 sierpnia 2021 roku.

Kobiety o wiele częściej zgłaszają występowanie skutków ubocznych

Jak wynika z badań skutki uboczne o wiele częściej zgłaszają kobiety – jak dotąd było to łącznie 11 651 przypadków. Dla porównania – mężczyzn dotyczyło 2 514 zgłoszeń związanych z działaniami niepożądanymi, które występować mogły w związku ze szczepieniem.

Wśród głównych kategorii skutków ubocznych znalazły się m.in. symptomy występujące zaraz po podaniu szczepionki (gorączka, ból i reakcje w miejscu wkłucia, dyskomfort) – łącznie 6 336 zgłoszeń.

3 726 osób skarżyło się również na objawy neurologiczne – ból i zawroty głowy, senność, omdlenia.

Objawy mięśniowo-szkieletowe dotyczyły 2 309 osób i wlicza się w nie m.in. ból mięśni, ból stawów, sztywność mięśni oraz ból kończyn.

Na ból brzucha skarżyło się łącznie 1 746 osób, a na różnego rodzaju wysypki oraz inne niepożądane reakcje skórne – 1299.

Cały raport Norweskiej Agencji Leków w języku norweskim załączamy tutaj.

Spodobał Ci się ten artykuł? Przeczytaj więcej!

- Polecamy -