-9.8 C
Oslo
wtorek, 21 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Szczepionka AstraZeneca zawieszona w Norwegii – powodem zakrzepy krwi

Decyzję podjęto wraz z Danią i innymi krajami po tym, gdy u kilku zaszczepionych wykryto zakrzepy krwi. Norweska Agencja Leków rozpoczęła dochodzenie w sprawie brytyjskiej szczepionki. 

Niebezpieczne skutki uboczne?

Jak mówi Geir Bukholm z FHI – „Czekamy, aby zobaczyć, czy istnieje jakikolwiek związek między szczepieniem a tymi przypadkami zakrzepów krwi”. Dodał także, że obecnie trwają międzynarodowe prace w tej sprawie – „Współpracujemy z Europejską Agencją Leków, aby sprawdzić, jakie mają dane, a także będziemy konsultować się z innymi krajami europejskimi, które stosują szczepionkę”.

Kraje, które dotychczas zawiesiły szczepienia preparatem AstraZeneca to oprócz Norwegii i Danii, także Włochy, Estonia, Łotwa, Litwa, Luksemburg oraz Islandia.

Na razie nie ma oficjalnych dowodów na to, aby szczepionki miały bezpośredni związek z zaobserwowanymi u pacjentów zakrzepami krwi. Istnieje jednak takie podejrzenie, stąd niezwłoczne zawieszenie w Norwegii ich dystrybucji do lokalnych gmin. 

Jak twierdzi Bukholm – „W Norwegii do tej pory zaszczepiono 121 820 osób preparatem AstraZeneca. Ta przerwa oznacza, że ​​wstrzymamy dystrybucję szczepionek AstraZeneca do odwołania. Wysłane już dawki będą przechowywane zgodnie z obowiązującymi na miejscu przepisami”.

Brytyjski koncern broni preparatu

AstraZeneca w pisemnym oświadczeniu przekazanym agencji Reuters zapewnia, że bezpieczeństwo jej szczepionki zostało szeroko udokumentowane w badaniach przeprowadzonych na ludziach, a zweryfikowane dane potwierdziły, że tolerancja na nią jest dobra.

Szacuje się, że liczba incydentów zakrzepowo-zatorowych u osób, które zostały zaszczepione preparatem AstraZeneca, nie była wyższa od tej obserwowanej w populacji ogólnej. Łącznie były to 22 przypadki wśród 3 milionów osób, które zaszczepiono 9 marca.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii także poświadcza, że preparat został wielokrotnie przebadany i związek z zakrzepami nie jest najprawdopodobniej wynikiem szczepień AstraZenecą.

Środki ostrożności przedsięwzięte przez poszczególne państwa, mają związek w dużej mierze z dwoma przypadkami śmiertelnymi, do których doszło ostatnio w Danii i Austrii. Pacjenci zmarli z w wyniku zakrzepów krwi w niedługim czasie po zaszczepieniu.

Wstrzymanie dystrybucji szczepionki AstraZeneca może znacznie wydłużyć okres programu szczepień w europejskich krajach.

- Polecamy -