-9.8 C
Oslo
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Według SSB w 2020 roku urodziło się więcej dzieci imigrantów niż etnicznych Norwegów

Jak donoszą statystyki z roku na rok od ponad 10 lat, spada liczba noworodków w Norwegii. W 2020 roku pobite zostały wszelkie rekordy w tej kwestii – odnotowano bowiem średnią 1,48 dziecka na kobietę. No najniższy wynik w historii.

Według badań z 2020 roku na świat przyszło w Norwegii jedynie 53 000 dzieci. Jest to wynik o 1 500 niższy od tego, który notowany był dwa lata temu.

Według SSB coraz rzadziej rodzą przede wszystkim kobiety w wieku 20-30 lat. Wśród reprezentantek pozostałych grup wiekowych dane utrzymują się na stabilnym poziomie. 

Coraz później zakładane rodziny

Jak donoszą statystyki, spadek dzietności w ostatnich latach jest w znacznej mierze uwarunkowany tym, że coraz więcej kobiet odkłada w czasie swój pierwszy poród. Obecnie średnia wieku w tym przypadku wynosi w Norwegii 29,9 lat. To wzrost o 0,1 roku w porównaniu z 2019 rokiem. Według analityków 30 lat temu średnia wieku w tej kwestii wynosiła 25 lat.

Jeżeli chodzi o mężczyzn, średni wiek, gdy po raz pierwszy decydują się na posiadanie dziecka, wyniósł 32,1 lat, co przekłada się na taki sam wzrost średniej wieku, jak w przypadku kobiet.

Jak twierdzi Margrete Tømmerås z SSB – „W naszych liczbach widzimy, że młodzi ludzie osiedlają się teraz później niż wcześniej. Średni wiek bycia matką po raz pierwszy, rośnie z każdym rokiem, a te kobiety, które rodzą, mają mniej dzieci niż wcześniej”.

Zdecydowana większość dzieci, które przyszły na świat w zeszłym roku, została poczęta na długo przed ograniczeniami związanymi z pandemią, które wprowadzono w marcu 2020.

Statystyki z 2021 roku pokażą tak naprawdę, jaki był wpływ pandemii na ogólny współczynnik dzietności. 

Najniższe wskaźniki aborcji

Zwraca się także uwagę na najniższe od lat wskaźniki, dotyczące terminacji ciąży. Według danych FHI, w zeszłym roku dokonano 11 081 aborcji. Na początku tego tysiąclecia było ich z kolei 14 675.

Według lekarki Mette Løkeland-Stai spadek liczby aborcji wynika w głównej mierze ze zmniejszonej liczby aborcji dokonywanych w grupie wiekowej poniżej 25 lat, chociaż wśród reszty kobiet także zaobserwowano ostatnio tendencję spadkową.

Współczynnik dzietności najwyższy u imigrantów

Według statystyk najwięcej dzieci rodziło się w rodzinach imigranckich. Przodują w tej kwestii kobiety pochodzenia afrykańskiego ze współczynnikiem dzietności wynoszącym aż 2,20.

Ogólna średnia wśród imigrantek wynosi z kolei 1,68 i przewyższa tym samym statystyki, dotyczące etnicznych Norweżek. Szacuje się, że w 2020 roku Norwegia miała około 5,4 miliona mieszkańców. Obecnie udział imigrantów w populacji wynosi 18,2%.

- Polecamy -