Free Porn
xbporn
28.5 C
Oslo
wtorek, 16 lipca, 2024

Szybka i tania budowa autostrady w Norwegii może zostać wstrzymana ze względu na dobro środowiska

Budowa odcinka autostrady E18 między Tvedestrand i Bamble budzi wiele kontrowersji – zwłaszcza wśród biologów i mieszkańców pobliskich terenów. Dlaczego budowa dróg szybko i tanio nie ma nic wspólnego z dbaniem o środowisko? Dowiedz się tego w naszym artykule!

Oszczędzanie pieniędzy, które nie oszczędza przyrody

Projekt odcinak autostrady E18 odbił się głośnym echem w norweskich mediach. Spółka państwowa z ograniczoną odpowiedzialnością – Nye Veier – miała zbudować drogę szybko i tanio. Niestety, takie założenia wiążą się z wieloma nieodwracalnymi dla środowiska konsekwencjami.

Jako że budowa tuneli nie jest ani szybka, ani tania, spółka ma w planach położyć asfalt na torfowiskach, bagnach oraz terenach zalesionych. Norweskie Towarzystwo Ochrony Przyrody nie zgadza się na tego typu rozwiązania.

„Nye Veier zyskało zdecydowanie za dużo mocy i używa jej zbyt brutalnie. Rezultatem jest zniszczona natura” – powiedział w rozmowie z NRK lider Norweskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody, Truls Gulowsen.

E18 w Norwegii
Właśnie przeciwko tego typu rozwiązaniom jak na powyższym zdjęciu protestują norwescy biolodzy. Tak wygląda autostrada E18 w Bamble.
[Zdjęcie: LARS TORE ENDRESEN/NRK]

Spółka Nye Veier założona została w 2015 roku i słynie z szybkich i tanich projektów drogowych. Jak mówią dane – na wybudowanych według powyższych wytycznych drogach państwo norweskie zaoszczędziło już łącznie około 3,9 miliarda NOK. Jak twierdzą jednak biolodzy – kosztem nieodwracalnych zmian w naturze.

Protest poskutkował?

Jak donosi NRK – Nye Veier ogłosiło w swoim komunikacie prasowym z wtorku, że ma w planach ponowne przyjrzenie się swojemu projektowi. Spółka rozważa także modernizację istniejących już dróg po to, by budować w zgodzie z założeniami zrównoważonego rozwoju.

Ta zmiana bardzo cieszy protestujących. Jak napisała w komunikacie prasowym wiceszef Norweskiego Stowarzyszenia Ochrony Przyrody – Pernille Hansen – „To dobra wiadomość, że Nye Veier ponownie przyjrzy się swoim planom autostradowym na odcinku między Bamble i Tvedestrand. […] Dużo lepsze dla natury i klimatu jest zadbanie o drogi, które posiadamy i uczynienie ich bezpieczniejszymi, niż rozpoczynanie od nowa nową trasą […]”.

- Polecamy -