-9.8 C
Oslo
wtorek, 21 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Technika budowy nordyckich łodzi klinkierowych wpisana na listę UNESCO!

Mieszkańcy regionu nordyckiego tworzą łodzie klinkierowe już od 2 000 lat. Niedawno technikę budowy tych łodzi wpisano na listę UNESCO.

Wspólny wpis dla 5 krajów

W połowie grudnia, łodzie klinkierowe wpisano na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości. Dokonano tego po 5 latach starania się różnych instytucji z 5 krajów: Norwegii, Szwecji, Islandii, Finlandii i Danii. Kandydaturę poparły wszystkie rządy oraz podpisało się pod nią około 200 różnych stowarzyszeń kulturalnych i historycznych. 

„To bardzo satysfakcjonujące. Ten wpis jest potwierdzeniem tradycji, którą staramy się przekazywać w różnych społecznościach lokalnych i nordyckich krajach. Nasze tradycje są wciąż aktualne, a formy ekspresji kulturowej są częścią wspólnej tożsamości.” – mówi Ole Jakob Furset, lider Sekcji Dziedzictwa Kulturowego i Muzeum w Radzie Kultury.

Łódź klinkierowa – jak wygląda?

Sama łódź jest małych rozmiarów, zazwyczaj jej długość wynosi 5-10 metrów i zbudowana jest z drewna. Klepki poszycia układa się w technice zakładkowej, a łączy się je przy pomocy gwoździ. 

Budowa w tej technice jest czasochłonna. Łódź klinkierowa była stosowana w wodnym transporcie i połowach ryb. Aktualnie można je zobaczyć często na różnych festynach czy imprezach promujących historię i dziedzictwo kulturowe.  

Norweskie wpisy na listę UNESCO

Norwegia ma jeszcze trzy wpisy na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. 

  • Taniec i muzyka z Setesdal,
  • Budowanie drewnianych łodzi oselvar,
  • Sposoby konserwatorskie stosowane przy katedrze Nidarosdomen.
- Polecamy -