Mieszkańcy regionu nordyckiego tworzą łodzie klinkierowe już od 2 000 lat. Niedawno technikę budowy tych łodzi wpisano na listę UNESCO.
Wspólny wpis dla 5 krajów
W połowie grudnia, łodzie klinkierowe wpisano na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości. Dokonano tego po 5 latach starania się różnych instytucji z 5 krajów: Norwegii, Szwecji, Islandii, Finlandii i Danii. Kandydaturę poparły wszystkie rządy oraz podpisało się pod nią około 200 różnych stowarzyszeń kulturalnych i historycznych.
„To bardzo satysfakcjonujące. Ten wpis jest potwierdzeniem tradycji, którą staramy się przekazywać w różnych społecznościach lokalnych i nordyckich krajach. Nasze tradycje są wciąż aktualne, a formy ekspresji kulturowej są częścią wspólnej tożsamości.” – mówi Ole Jakob Furset, lider Sekcji Dziedzictwa Kulturowego i Muzeum w Radzie Kultury.
Łódź klinkierowa – jak wygląda?
Sama łódź jest małych rozmiarów, zazwyczaj jej długość wynosi 5-10 metrów i zbudowana jest z drewna. Klepki poszycia układa się w technice zakładkowej, a łączy się je przy pomocy gwoździ.
Budowa w tej technice jest czasochłonna. Łódź klinkierowa była stosowana w wodnym transporcie i połowach ryb. Aktualnie można je zobaczyć często na różnych festynach czy imprezach promujących historię i dziedzictwo kulturowe.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Norweskie wpisy na listę UNESCO
Norwegia ma jeszcze trzy wpisy na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.
- Taniec i muzyka z Setesdal,
- Budowanie drewnianych łodzi oselvar,
- Sposoby konserwatorskie stosowane przy katedrze Nidarosdomen.