test
11.4 C
Oslo
niedziela, 16 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Top 5 atrakcji w Trondheim — co warto zobaczyć

Czy wiesz, że Trondheim to dawna stolica wikińskiej Norwegii? To również 3. pod względem wielkości miasto Norwegii, w którym możesz odkryć zarówno pozostałości po kulturze Wikingów, jak i kolorowe domy, unikatowe zabytki oraz nowoczesne restauracje i kawiarnie. Dla jednych to miasto kontrastów, a dla innych miejsce idealne do podziwiania zorzy polarnej. Poznaj 5 najważniejszych atrakcji Trondheim, a szybko odkryjesz jego urok.

Surowa, gotycka katedra Nidarosdomen

Miłośnicy pięknej architektury powinni zacząć zwiedzanie Trondheim od wspaniałej katedry Nidarosdomen. To idealne połączenie monumentalnego charakteru z surowym wyglądem i elementami typowymi dla gotyku. Znajdziesz tam strzelistą bryłę, bajkowe witraże, a także monochromatyczny klimat, który jest wspaniale przełamany przez kolorowe światło, przedostające się do wnętrza katedry.

Nidarosdomen przyciąga turystów ze względu na imponujący wygląd, a także historyczną wartość tego miejsca. To właśnie w tej katedrze koronowani byli norwescy królowie, dlatego do niedawna przechowywane tam były królewskie regalia. Od 2006 roku możesz je zobaczyć w miejscu, które znajduje się tuż obok katedry i również zasługuje na Twoją uwagę.

Kamienny Pałac Arcybiskupi

Podczas wakacji lub po prostu zwiedzania Trondheim chcesz mieć kontakt z historią? Zatem koniecznie odwiedź Erkebispegården, czyli Pałac Arcybiskupi, który powstał na przełomie XII i XIII wieku. Czym imponuje ten budynek? Z pewnością ogromne wrażenie robi kamień, z którego został wykonany ten pałac. Choć jedno z najstarszych skrzydeł zostało zniszczone przez pożar, to jednak i tak możesz zobaczyć tam mnóstwo wspaniałych zabytków. Od 1997 roku działa tam Muzeum Pałacu Arcybiskupiego, w którym zobaczysz oryginalne rzeźby, które znajdowały się w katedrze. Jednak najważniejszymi atrakcjami tego miejsca są klejnoty i insygnia królewskie – wśród nich znajdziesz m.in. korony i miecze. Poświęć też chwilę na podziwianie dawnej zbrojowni.

Bajkowa dzielnica Bakklandet

Marzysz o zobaczeniu w Norwegii widoków, które znasz z kartek pocztowych lub Internetu? Jednym z takich lokalizacji jest historyczna dzielnica Bakklandet, która wygląda jak ze skandynawskiej opowieści. Z pewnością, gdy wyobrażasz sobie domy w Norwegii, to myślisz o kolorowych budynkach z białymi oknami, które są wykonane z drewna. Dzielnica Bakklandet na pewno Cię nie zawiedzie, bo wzdłuż nabrzeża rzeki – za mostem Gamle Bybro – znajdują się wspaniałe domki na palach. Ich niesamowity urok ma w sobie iście skandynawski klimat, więc już sam spacer po tej okolicy stanowi niewątpliwą atrakcję Trondheim. Miejsce to tworzy niepowtarzalny urok zarówno za dnia, jak i po zmroku.

Koniecznie zajrzyj też do restauracji lub kawiarni, które znajdują się w wielu z tych budynków. Z pewnością zakochasz się w tamtejszych widokach.

Urok dzielnicy Bakklandet jeszcze lepiej poznasz dzięki wybudowanym promenadom i drewnianym mostkom, po których możesz spacerować. To świetny sposób, aby z bliska przyjrzeć się tym malowniczym budynkom.

Zwróć też uwagę na historię tego miejsca, sięgającą XVIII wieku, kiedy to zostały zbudowane najstarsze budynki. Wtedy pełniły funkcję magazynów i hangarów na łodzie. Na przestrzeni dziejów historii miały też znaczenie obronne i broniły dostępu do dalszej części miasta.

Plac Torget, czyli centrum Trondheim

Plac Torget jest uznawany za centrum Trondheim – ten największy plac w mieście jest też miejscem spotkań mieszkańców, studentów i turystów. Historia tego miejsca sięga 1681 roku, ale najważniejszym punktem placu jest wybudowany w 1921 roku posąg króla Olav Tryggvason. Ten wikiński władca jest założycielem Trondheim i w ten sposób ma czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców.

Ciekawostką jest fakt, iż pomnik Olafa Tryggvasona jest jednocześnie wskazówką na wielkim zegarze słonecznym, który obejmuje większą częścią placu Torget.

Na placu odbywają się też wydarzenia kulturalne, a wokół niego znajdują się zabytkowe budynki, a w nich restauracje i kawiarnie. W wielu z nich możesz spróbować lokalnych specjałów. Plac Torget to również dobre miejsce na rozpoczęcie spaceru po Trondheim.

Twierdza Kristiansten – idealne miejsce na podziwianie zachodu słońca

Twierdza Kristiansten to kolejny obowiązkowy punkt na mapie atrakcji Trondheim. Koniecznie odwiedź to miejsce po zwiedzeniu dzielnicy Bakklandet. Czym zachwyci Cię twierdza? Na początek skup się na historycznym aspekcie – twierdza została wybudowana po wielkim pożarze Trondheim, do którego doszło w 1681 roku. Na przestrzeni wieków miejsce to miało ogromne znaczenie obronne, ale w 1816 roku twierdza została zlikwidowana. Później, podczas II wojny światowej Twierdzę Kristiansten wykorzystali Naziści i właśnie tam wykonywali egzekucje.

Pamiętaj o krwawej historii tego miejsca, ale podczas zwiedzania Twierdzy Kristiansten zwróć też uwagę na malownicze krajobrazy, które rozpościerają się z tego wzgórza. To wspaniałe miejsce na podziwianie zachodu słońca oraz dobry punkt widokowy, z którego możesz podziwiać Trondheim.

Po zwiedzeniu Trondheim zachęcamy do dalszego poznawania Norwegii! To piękny kraj, która ma jeszcze wiele do zaoferowania. Koniecznie sprawdźcie, jakie miejsca warto odwiedzić w Norwegii.

- Polecamy -