-9.8 C
Oslo
środa, 15 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Ubezpieczenie w pracy w Norwegii

Mieszkasz i pracujesz w Norwegii? Zatem zdecyduj się na ubezpieczenie, które ochroni Cię w razie wypadku czy choroby. Możesz opłacać składkę w Polsce bądź też zdecydować się na ubezpieczenie w pracy w Norwegii. Sprawdź, ile kosztuje taka ochrona i co obejmuje.

Ubezpieczenie w pracy w Norwegii – Rodzaje

Gdy pracujesz w Norwegii, z Twojej pensji odciągane są 3 składki na ubezpieczenie – zdrowotne, społeczne i wypadkowe. Sprawdź, jaki jest zakres tych ubezpieczeń i jaką ochronę zapewniają.

Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne pozwala na korzystanie z norweskiej służby zdrowia dokładnie na takich samych zasadach co rodowici Norwegowie. Kto może skorzystać z tej formy ochrony? Jedynie osoby, które legalnie pracują w Norwegii i odprowadzają składkę zdrowotną w wysokości 7,8% wysokości wynagrodzenia brutto.

Zauważ, że opłacając ubezpieczenie zdrowotne w Norwegii, możesz także korzystać z leczenia w Polsce. Wystarczy, że zgłosisz się do HELFO (odpowiednik NFZ) i uzyskasz – kartę EKUZ lub formularz S1.

Jeśli pracujesz w Norwegii, ale chcesz mieć także możliwość skorzystania z ochrony zdrowia w Polsce lub w innych krajach UE, to koniecznie uzyskaj takie dokumenty jak:

  • Karta EKUZ – jej wydanie umożliwia korzystanie z podstawowego leczenia zarówno w krajach UE, jak i w Norwegii. Możesz skorzystać z tej opcji w nagłych sytuacjach niezależnie, w jakim kraju przebywasz. Pamiętaj, że karta EKUZ zapewnia ochronę jedynie Tobie, czyli posiadaczowi karty i wydawana jest na pewien okres.
  • Formularz S1 – możesz uzyskać w HELFO także formularz S1, gdy zależy Ci na pełnym ubezpieczeniu w Polsce dla siebie i dla Twojej rodziny. Z tej opcji mogą korzystać jedynie osoby, które są na stałe zameldowane poza granicami Norwegii. Podczas załatwiania formularza S1 niezbędne jest okazanie umowy o pracę i wypełnienie specjalnego wniosku w HELFO. Formularz S1 jest ważny przez dwa lata i trzeba go przekazać do właściwego oddziału NFZ w Polsce.

Ubezpieczenie społeczne

Chcesz mieć prawo do norweskich zasiłków? Jest to możliwe dzięki ubezpieczeniu społecznemu, które opłacasz, legalnie pracując w kraju fiordów. Jakie korzyści zapewnia to ubezpieczenie? Możesz skorzystać z zasiłku dla bezrobotnych, chorobowego i rehabilitacyjnego, a nawet otrzymać odszkodowanie w razie trwałego uszkodzenia ciała, jeśli ulegniesz wypadkowi w pracy.

Pamiętaj, że ubezpieczenie społeczne podobnie jak zdrowotne także możesz rozszerzyć na Polskę. Wystarczy, że złożysz wniosek o formularz S1.

Ubezpieczenie wypadkowe

Wypadkowe ubezpieczenie w pracy w Norwegii chroni Cię przed skutkami nieszczęśliwych wypadków czy też chorobami zawodowymi. Warto podkreślić, że ubezpieczenie wypadkowe jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników i pracodawców w kraju fiordów. Co zapewnia Ci ta ochrona? Ubezpieczenie pokrywa koszty rehabilitacji, leczenia, renty inwalidzkiej czy nawet świadczenia pogrzebowego, jeśli dojdzie do wypadku podczas wykonywania pracy.

Co zrobić, żeby korzystać z ubezpieczenia w Norwegii?

Zanim zaczniesz pracę w Norwegii, pora załatwić kilka formalności. Zastanów się wcześniej, czy chcesz ubezpieczyć się jedynie w kraju fiordów, czy również w Polsce. W zależności od swojego wyboru będziesz musiał wypełnić inne lub dodatkowe formularze. Sprawdź, co musisz zrobić, żeby korzystać z ubezpieczenia w Norwegii.

  • Ubezpieczenie zdrowotne – aby korzystać z ubezpieczenia w Norwegii, musisz pracować w Norwegii, być członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych i mieć numer personalny. Jeśli nie masz stałego lub tymczasowego numeru, to zgłoś się do Skatteetaten, a następnie zarejestruj jako zagraniczny pracownik. W przypadku gdy masz już numer personalny, zgłoś się do NAV i złóż wniosek o przyznanie prawa do świadczenia.
  • Ubezpieczenie społeczne i wypadkowe – w Norwegii opłacanie tych składek jest obowiązkowe, jeśli należysz do norweskiego systemu ubezpieczeń. Dzieje się tak wtedy, gdy legalnie pracujesz w kraju fiordów i odprowadzasz składkę zdrowotną, posiadasz numer personalny, a do tego mieszkasz w Norwegii co najmniej 12 miesięcy. Wtedy nie ma konieczności składania osobnych wniosków o rozpoczęcie ubezpieczenia społecznego lub wypadkowego w Norwegii. Składki będą automatycznie pobierane z comiesięcznej pensji.

Jakie ubezpieczenie warto dodatkowo wykupić, pracując w Norwegii?

Ubezpieczenie zdrowotne w Norwegii nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia. Będziesz musiał zapłacić częściowo za wizytę u lekarza rodzinnego, specjalisty czy też wizytę u stomatologa. Zazwyczaj te koszty wahają się od 130 do nawet 450 NOK. Co zrobić w takiej sytuacji? Możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie pracownicze. Wówczas masz pewność, że ubezpieczyciel zwróci Ci koszty leczenia. Zazwyczaj cena zależy od czasu trwania umowy.

Dobrym rozwiązaniem jest też dodatkowe ubezpieczenie pracownicze w pakiecie z NNW. W takim przypadku otrzymasz odszkodowanie w razie wypadku przy pracy, uszkodzenia ciała bądź kontuzji. Takie ubezpieczenie możesz wykupić w Polsce lub w Norwegii i kosztuje ok. 400 zł miesięcznie.

- Polecamy -