W czwartek władze Norwegii wstrzymały podawanie szczepionki AstraZeneca w swoim kraju. Decyzja miała związek z coraz częstszymi przypadkami zakrzepicy, która pojawiała się u pacjentów w krótkim czasie po otrzymaniu zastrzyku. W Danii i Austrii odnotowano także przypadki śmiertelne. Okazuje się, że również w Norwegii doszło do tego typu incydentów.
Ciężkie zakrzepy krwi i krwotoki mózgowe
Jak donoszą media, osoba, która zmarła w wyniku krwotoku mózgowego była pracownikiem norweskiej służby medycznej. Pozostali trzej hospitalizowani otrzymali pomoc medyczną w związku z występującymi u nich zakrzepami krwi i krwotokami do mózgu.
W sobotnim oświadczeniu Norweska Agencja Leków poinformowała także, że u czterech młodszych pacjentów zaobserwowano zmniejszoną ilość płytek krwi. Jak twierdzi dr Pal Andre Holme, który zajmuje się hospitalizowanymi przypadkami w Szpitalu Uniwersyteckim w Oslo, niecodzienna była tak zmniejszona ilość płytek krwi u młodych osób, które nigdy wcześniej nie chorowały.
Jak stwierdził – „To są zdrowi młodzi ludzie, którzy wcześniej nie mieli żadnej choroby, u których potem pojawiają się ciężkie zakrzepy krwi. Trzeba zadawać pytania, czy istnieje związek ze szczepionką, co nie wydaje mi się nieprawdopodobne”.
Masz siniaki po szczepieniu? Zgłoś je!
Władze Norwegii zachęcają osoby zaszczepione w ciągu ostatnich 14 dni preparatem AstraZeneca, które mają mniej niż 50 lat, aby zgłaszały niepożądane dolegliwości. Jeżeli ponad trzy dni po szczepieniu zaobserwują one u siebie niebieskie plamy, sygnalizujące krwotoki podskórne, niezwłocznie powinny zgłosić się do lekarza.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Podczas konferencji prasowej w Oslo lekarz z Norweskiej Agencji Leków, Sigurd Hortemo, stwierdził, że – „Nie możemy powiedzieć, czy istnieje związek ze szczepionką, ale badamy sprawę”.
AstraZeneca pod lupą WHO
W związku z niepokojącymi przypadkami, o których pisaliśmy także w piątek, wiele krajów europejskich postanowiło wstrzymać dystrybucję szczepionki AstraZeneca. Oprócz Norwegii taką decyzję podjęły m.in. Dania, Włochy, Łotwa, Litwa, Estonia, Luksemburg oraz Islandia.
W ciągu weekendu także inne kraje uznały, że należy przedsięwziąć środki prewencyjne w momencie, gdy związki pomiędzy zakrzepicą i szczepionką AstraZeneca są wyjaśniane. Wśród nich znalazła się także Holandia i Irlandia.
Wcześniejsze przypadki śmiertelne odnotowano w Austrii oraz Danii. Trwa badanie okoliczności śmierci pacjentów oraz jej związku ze szczepionką. Na razie brak jednoznacznych dowodów, aby przyczyną śmierci pacjentów był brytyjski preparat.