-9.8 C
Oslo
poniedziałek, 20 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Wioska Wikingów w Lom

W rolniczej dolinie w Innlandet archeologowie odnaleźli fundamenty 21 domów. Badania wykazały, że ludność mieszkała w nich od VIII do nawet XII wieku. Co jeszcze byli w stanie ustalić badacze?

Rekonstrukcja wydarzeń

Pozostałości po domach znajdowały się pod warstwą mchów i jałowców. Odkrył je lokalny archeolog hobbysta – Reidar Marstein. Wykopaliska archeologiczne ruszyły jesienią ubiegłego roku.

Dawne domostwa znajdowały się w dolinie na wysokości 1000 metrów nad poziomem morza i otoczone były przez 2-tysięczniki. Cechowały się imponującym metrażem. Według naukowców jedna z chat mogła mieć nawet 100 metrów kwadratowych powierzchni i wymiary 20×5 metrów

Jak mówi jeden z archeologów, Espen Finstad – „Gęsta roślinność z jałowcami utrudniała ogląd, ale ostatecznie pozostało w sumie 21 fundamentów domów, rozłożonych na odcinku około 500 metrów. […] Wybraliśmy dwa różne obszary, z których usunęliśmy roślinność, aby uzyskać przegląd. Za pomocą wierteł ziemnych udało nam się zlokalizować kominki w domach i tam znaleźliśmy grube pokłady węgla”.

Datowanie węglem

I to właśnie węgiel pobrany z pozostałości po kominkach umożliwił badaczom oszacowanie czasów, w których domostwa były w użytku. Archeologowie w tym celu użyli konkretnej metody datowania węglem – C14.

Wyniki pozwoliły stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem, że odkryte domy, były zamieszkiwane przez okres całej epoki Wikingów.

wioska Wikingów
Archeologowie przy odkrytych pozostałościach po kominku. [Zdjęcie: Reidar Marstein]

Badacze byli także w stanie wstępnie zrekonstruować wnętrze standardowej chaty Wikingów. Jak mówi Finstad – „[…] dach był prawdopodobnie podparty pionowymi słupami, które stały wewnątrz pomieszczenia lub w ścianach. Wewnątrz wzdłuż długich ścian jednego z domów znaleźliśmy niskie kamienne murki, prawdopodobnie pozostałości ławek i ławek do spania. Pośrodku pomieszczenia stał otwarty kominek”.

Lodowe inkluzje

Co ciekawe, miejsce, w którym doszło do odkrycia znajduje się niedaleko dawnego szlaku komunikacyjnego, który archeologowie namierzyli w 2011 roku. 

Droga wiodąca przez przełęcz przecina Lomseggen na wskroś pomiędzy Skjåk i Lom. W ciągu ostatniej dekady topniejący tam lodowiec ujawnił bezcenne ślady przeszłości.

szlak Wikingów
Czerwonym lokalizatorem zaznaczono wioskę Wikingów w Lom. [Zdjęcie: innlandetfylke.no]

Wśród nich znalazły się nie tylko ubrania oraz przedmioty codziennego użytku, ale także szczątki martwych zwierząt.

Historyczna trasa przechodząca nieopodal odkrytej wioski wykorzystywana była przez około 1000 lat – od IV wieku nawet do czasów średniowiecznych.

- Polecamy -