-9.8 C
Oslo
wtorek, 21 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Zaszczepieni i ozdrowieńcy zwolnieni z obowiązku kwarantanny w Norwegii

Według oświadczenia norweskiego rządu z dnia 10 czerwca podróżni, którzy są w pełni zaszczepieni lub przeszli COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy, nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. Rozporządzenie wchodzi w życie w piątek 11 czerwca o godzinie 15:00.

Coraz większy odsetek zaszczepionych

Jak powiedział norweski minister zdrowia, Bent Høie – „Osoby, które zostały w pełni zaszczepione lub wyzdrowiały z COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy i które mogą to udokumentować w bezpieczny i możliwy do zweryfikowania sposób, nie będą musiały przechodzić kwarantanny podróżnej od piątku 11 czerwca o godzinie 15:00. Jednak nadal będą musiały zostać przetestowane na granicy”.

Norwegowie motywują swoje decyzje coraz większym odsetkiem osób zaszczepionych w społeczeństwie oraz ogólnym załagodzeniem pandemii.

Do zwolnienia z kwarantanny niezbędne będzie przedstawienie na norweskiej granicy potwierdzenia odbycia szczepienia lub przebycia choroby. Za dokument ma posłużyć weryfikowalny kod QR.

W celu jego uzyskania należy wejść na stronę – Helsenorge.no/koronasertifikat.

Liczą się 2 dawki

Norweska władza podkreśla, że osoby, które otrzymały jedną z dwóch dawek szczepionki, nie będą zwolnione z odbycia kwarantanny. 

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego jest zdania, że konieczne jest dalsze wymaganie kwarantanny podróżnej dla osób, które nie są w pełni zaszczepione, ponieważ nie osiągnęły one maksymalnej odporności organizmu na koronawirusa.

Ciąg dalszy zmian

Przypomnijmy, że od 27 maja, osoby, które przyjeżdżają do Norwegii z krajów o niskim wskaźniku infekcji, mają możliwość odbycia kwarantanny we własnym domu, a nie jak dotychczas – w hotelu kwarantanny. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo tutaj.

W zeszłym tygodniu władze Norwegii zmieniły również inne zasady dotyczące kwarantanny. Teraz istnieje bowiem możliwość, by skrócić okres jej trwania, jeśli otrzyma się negatywny wynik testu PCR. A można go wykonać już 3 dni po przybyciu. Wcześniej test można było zrobić nie wcześniej, niż po 10 dniach kwarantanny.

- Polecamy -