test
11.4 C
Oslo
środa, 19 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Wybory w Norwegii 2021. Najnowszy sondaż wyborczy nie pozostawia złudzeń?

Jak wynika z najnowszego sondażu opinii publicznej – obecny rząd Norwegii może zostać we wrześniowych wyborach usunięty w cień przez centrolewicowe partie opozycyjne. Przewaga głównych kontrkandydatów obecnej władzy już teraz jest bowiem ponad 2-krotna.

2:1

Według informacji udostępnionej dzisiaj przez Reuters, obecny rząd koalicyjny kierowany przez Ernę Solberg może mieć nie lada problem, by wywalczyć sobie trzecią z rzędu kadencję.

Najnowszy sondaż opinii publicznej przeprowadzony został w dniach 2-6 sierpnia przez agencję Kantar dla niezależnej telewizji TV2.

Jak wynika z zawartych w nim danych – Jonas Gahr Støre, będący liderem Partii Pracy ma obecnie największą szansę na wynegocjowanie porozumienia o podziale władzy z grupami lewicowymi.

Wybory parlamentarne w Norwegii 2021
Dane z sondażu wyborczego przeprowadzonego na początku sierpnia.
[Źródło: www.pollofpolls.no]

Na 169 dostępnych w Stortingu mandatów centrolewica może zdobyć ich w najbliższych wyborach nawet 114. Z kolei konserwatyści oraz mniejsze partie centroprawicowe mogą liczyć obecnie tylko na 55 mandatów.

Nie będzie trzeciej kadencji Erny Solberg?

Kontrowersje związane z nierównościami ekonomicznymi oraz liczne skandale z udziałem czołowych polityków norweskiego rządu – w tym i samej Erny Solberg – przekładają się według ekspertów na coraz gorsze wyniki obecnego rządu.

Sondaż wyborczy Norwegia 2021
Według najnowszych sondaży większość parlamentarną zdobyć mogą ugrupowania centrolewicowe.
[Źródło: www.pollofpolls.no]

Partia Pracy obiecuje w swoim wyborczym programie szereg ulg podatkowych dla rodzin o niskich i średnich dochodach. Ugrupowanie Støre’a zapowiada także koniec prywatyzacji usług publicznych oraz więcej funduszy przewidzianych na szpitale.

Przypominamy – wybory już 13 września. 

Spodobał Ci się ten temat? Przeczytaj więcej!

- Polecamy -