-9.8 C
Oslo
środa, 21 lutego, 2024
motty_kredyty norweskie

Czy EKUZ wystarczy, czy lepiej wykupić ubezpieczenie w Norwegii?

Wyjeżdżasz do pracy w Norwegii, a może planujesz urlop w kraju fiordów? W każdym z tych przypadków warto wcześniej pomyśleć o swoim bezpieczeństwie i ewentualnej pomocy medycznej – w razie choroby lub wypadku. Do wyboru masz zarówno kartę EKUZ, jak i ubezpieczenie w Norwegii – sprawdź, która z tych opcji będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Czy w Norwegii wystarczy karta EKUZ?

Oczywiście przed wyjazdem do Norwegii warto złożyć wniosek o przyznanie karty EKUZ, która jest również respektowana w kraju fiordów. Pamiętaj jednak, że z kartą EKUZ przysługuje Ci podstawowa pomoc medyczna – nie możesz np. udać się do stomatologa lub wcześniej zaplanować wizytę u lekarza.

Dodatkowo o kartę EKUZ mogą wnioskować wszystkie osoby, które odprowadzają składki zdrowotne w NFZ, a także zgłoszeni członkowie ich rodzin. Sam proces wnioskowania o ten dokument jest bardzo prosty. Wystarczy, że:

 • osobiście udasz się do oddziału NFZ, a wtedy karta zostanie wydana na miejscu;
 • złożysz wniosek drogą internetową z pomocą konta epuap, ale w tym przypadku możesz czekać na kartę ok. 5 dni roboczych;
 • złożysz wniosek e-mailem lub tradycyjną pocztą, choć te metody również będą wymagały oczekiwania na przyjęcie i zrealizowanie wniosku – zazwyczaj trwa to ok. 5-7 dni roboczych.

Jeśli chcesz postawić jedynie na ochronę w postaci karty EKUZ, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że w norweskiej służbie zdrowia funkcjonuje pojęcie egenandel. Oznacza to wkład własny pacjenta w świadczenia zdrowotne. Podobnie, jak Norwedzy za poradę medyczną będziesz musiał zapłacić zryczałtowaną opłatę. Pamiętaj, że one nie podlegają zwrotowi czy refundacji. Dlatego ubezpieczenie w Norwegii nie ograniczaj jedynie do karty EKUZ – wykup również dodatkowe ubezpieczenie.

Czego nie refunduje karta EKUZ w Norwegii?

Skoro wiesz już, że karta EKUZ nie gwarantuje Ci w pełni darmowego leczenia w Norwegii, to warto też zwrócić uwagę na to, jakich kosztów powinieneś się spodziewać. Wtedy może okazać się, że ubezpieczenie w Norwegii – dla pracowników bądź turystyczne pomimo dodatkowych kosztów i tak będzie dla Ciebie dużo bardziej opłacalne.

Pamiętaj, że podane ceny za leczenie w Norwegii są jedynie orientacyjne i wiele zależy od miejsca Twojego pobytu.

 • Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – ok. 80 zł.
 • Wizyta domowa – od 100 do 145 zł w zależności od pory dnia bądź nocy.
 • Wizyta u lekarza specjalisty – od 155 do 230 zł w zależności od tego, czy masz skierowanie.
 • Pobyt i leczenie w szpitalu – bezpłatne.
 • Stomatolog – płatne 100%.
 • Koszty produktów medycznych – płatne 100%.
 • Transport pogotowia medycznego – w przypadku nagłych sytuacji jest darmowy, a w innych kosztuje ok. 70 zł za przejazd w jedną stronę.
 • Koszty leków – dokładne koszty zależą od powodu, dla którego zostały wypisane leki. Najmniej, czyli 39% zapłacisz za leki na choroby przewlekłe, których łączna kwota w ciągu ostatnich 3 miesięcy wyniosła max. 540 NOK.

Czy warto wykupić ubezpieczenie w Norwegii przed wyjazdem?

Jeszcze przed wyjazdem do pracy lub na wakacje w Norwegii możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Zwróć tylko uwagę na to, czy ubezpieczyciel pokryje koszty w razie wypadku podczas pracy, ponieważ nie każda oferta jest skierowana do pracowników.

Zastanawiasz się, czy warto kupić ubezpieczenie jeszcze w Polsce? Z pewnością pozwoli Ci to zaoszczędzić pieniądze, bo zapłacisz w złotówkach, a nie w koronach norweskich. Poza tym zyskasz natychmiastową ochronę – nawet jeśli jeszcze nie rozpocząłeś lub nie rozpoczęłaś pracy w kraju fiordów. Szczególnie polecamy Ci ofertę, która chroni w razie nieszczęśliwego wypadku, pokryje koszy leczenia chorób i urazów.

Gdy zależy Ci na ubezpieczeniu, które będzie działać już podczas wykonywania obowiązków zawodowych, to pamiętaj o dopasowaniu ochrony do zdarzeń, do jakich może dojść w miejscu pracy. W takim przypadku ubezpieczenie turystyczne z pewnością nie będzie wystarczające.

Ubezpieczenie w Norwegii – komu przysługuje?

Każda osoba, która legalnie pracuje w Norwegii, może skorzystać z pomocy medycznej w kraju fiordów. W takim przypadku składki są automatycznie odprowadzane na ubezpieczenie w Norwegii. Dotyczy to także osób, które aktualnie nie mają pracy i pobierają zasiłek dla bezrobotnych. Zwróć również uwagę na to, że z drukiem S1 możesz skorzystać z pomocy medycznej także wtedy, gdy przyjeżdżasz do Polski. To dobre rozwiązanie dla osób, które pracują w Norwegii, ale często odwiedzają rodzinę w Polsce.

Gdy otrzymasz druk S1, musisz zgłosić się do swojego oddziału NFZ, a wtedy będziesz mógł skorzystać z opieki medycznej. Zwróć uwagę na to, że druk S1 zazwyczaj jest wydawany na okres 2 lat bądź do końca trwania umowy o pracę. Dzięki temu nie tylko Ty możesz skorzystać z ubezpieczenia, ale również Twoja rodzina. Kluczowe znaczenie ma tylko to, żebyś miał numer personalny – tymczasowy bądź stały. Poza tym Twoja rodzina musi na stałe mieszkać w Polsce, co potwierdzi, że Twoje interesy rodzinne są nastawione właśnie na Polskę. Takie ubezpieczenie nie obowiązuje, jeśli cała Twoja rodzina mieszka w Norwegii.

- Polecamy -