poniedziałek, 2 grudnia, 2024

Czy pracując w Norwegii, mam ubezpieczenie w Polsce?

Na co dzień pracujesz w Norwegii, ale często przyjeżdżasz do Polski, żeby odwiedzić rodzinę? Zatem na pewno interesuje Cię, to, czy ubezpieczenie z Norwegii działa również w Polsce. To bardzo ważna kwestia w razie choroby lub po prostu konieczności wykonania okresowych badań. Dlatego postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, abyś wiedział, czy ubezpieczenie w Polsce działa także wtedy, gdy pracujesz w Norwegii.

Norweskie ubezpieczenie a leczenie w Polsce – czy jest to możliwe?

Warto zwrócić uwagę na to, że nie możesz być członkiem dwóch systemów ubezpieczeń. Dlatego w momencie, gdy pracujesz w Norwegii, to należysz do norweskiego systemu ubezpieczeń. Co w sytuacji, gdy chcesz leczyć się w Polsce? W takiej sytuacji nadal możliwe jest bezpłatne leczenie lub prywatne ubezpieczenie w Polsce. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić pieniądze, to skorzystaj z jednej z polecanych przez nas metod.

Karta EKUZ

Jednym z najbardziej znanych rozwiązań jest karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (w Norwegii spotkasz się z nazwą europeisk helsetrygdkort). Z pomocą tego dokumentu po przyjeździe do Polski – gdy nadal masz ważną umowę o pracę w Norwegii – możesz skorzystać z podstawowego leczenia. Pamiętaj jednak, że tego typu ubezpieczenie w Polsce nie obejmuje długotrwałego i zaplanowanego leczenia. Z definicji karta EKUZ ma służyć w razie nieprzewidzianych zdarzeń np. nagła choroba, wypadek samochodowy itp.

Zwróć też uwagę na to, że dokładny zakres usług finansowanych w ramach karty EKUZ jest uzależniony od prawa, jakie obowiązuje w danym kraju.

Formularz S1 (dawniej E-106 i E-109)

Do dyspozycji masz jeszcze jedno rozwiązanie, które pozwoli Ci skorzystać z ubezpieczenia w Polsce. Chodzi tu oczywiście o druk S1, które dawniej były oznaczane jako E-106 i E-109. Ta opcja jest popularna, ponieważ umożliwia leczenie za granicą zarówno wnioskującemu, jak i jego rodzinie. Choć dokładny zakres ubezpieczenia określa HELFO. Niezbędne jest też opłacanie norweskiego ubezpieczenia.

- reklama -

MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT

Wysyłamy Twój wniosek kredytowy do 20 banków, które następnie konkurują ze sobą, aby zaoferować Ci najlepszą ofertę pożyczki. Pozwól nam wykonać całą pracę! Zaoszczędź czas i pieniądze. Zawnioskuj o kredyt gotówkowy lub refinansowy u nas.
Ile chcesz pożyczyć?
,-
Wybierz okres spłaty
lat
Wyślij wniosek
Låner du 100 000 kr over 5 år, koster det 37 120 kroner hvis den effektive renten er 14,15 %.
Det vil si at det totale lånebeløpet
for disse 5 årene er 137 120 kroner. Hvilken rente du får, gjenstår å se. Nominell rente varierer fra 6 % til 23 %.

Ostateczne zdanie na temat tego, jaki rodzaj ubezpieczenia zostanie Ci przyznany zależy od HELFO, czyli norweskiej instytucji, która zajmuje się usługami zdrowotnymi. To właśnie ona zdecyduje, czy ochrona obejmie też członków rodziny, czy samego wnioskującego. Pamiętaj jednak, że zawsze jest to pełne ubezpieczenie.

Kiedy można skorzystać z druku S1 (dawniej E-106)?

Zauważ, że formularz S1 obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jednak nie każdy może skorzystać z tych rozwiązań – niezbędne jest to, żebyś spełnił kilka warunków. Sprawdź, jakie wymogi obowiązują do uzyskania druku S1:

  • pracujesz w Norwegii,
  • jesteś członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych – dzieje się tak wraz z momentem rozpoczęcia pracy i opłacania składek,
  • posiadasz numer personalny, jaki jest przyznawany w Norwegii – stały lub tymczasowy,
  • jesteś na stałe zameldowany poza granicami Norwegii,
  • regularnie podróżujesz do rodziny w Polsce – oznacza to, że Twoje życie rodzinne toczy się przede wszystkim w Polsce,
  • jeśli pochodzisz z kraju spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to niezbędne jest legitymowanie się pozwoleniem na pobyt i pracę.

Wniosek S1 możesz złożyć osobiście, listownie, drogą elektroniczną, a nawet faksem. Niezbędne jest jednak to, żebyś najpierw poprawnie wypełnił ten dokument. Wniosek o S1 możesz złożyć przez stronę Altinn. Wzór możesz również pobrać ze strony HELFO, a zgodnie z nim niezbędne są następujące dane:

  • imię i nazwisko wnioskodawcy,
  • aktualny numer telefonu,
  • numer personalny – stały lub tymczasowy,
  • norweski oraz polski adres,
  • dane oraz numery pesel członków rodziny, których ma obejmować ubezpieczenie.

Do wniosku należy też dołączyć skan dowodu osobistego bądź paszportu, umowę o pracę lub decyzję o przyznaniu zasiłku do bezrobotnych, a także pisemne potwierdzenie o zatrudnieniu – jeśli umowa obowiązuje przynajmniej rok.

Dlaczego warto korzystać z druku S1 (dawniej E-106)?

Wśród Polaków pracujących w Norwegii jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest właśnie druk S1, który zapewnia ubezpieczenie w Polsce wnioskującemu oraz członkom rodziny. Możesz starać się o otrzymanie tego druku przede wszystkim wtedy, gdy masz aktualną umowę o pracę w Norwegii. Jednak prawo do norweskiego ubezpieczenia mają także osoby, które pobierają świadczenia dla bezrobotnych – w przypadku dagpenger również są odprowadzane wszystkie składki. Poznaj też inne korzyści, jakie zapewnia druk S1:

  • możesz korzystać z pełnego ubezpieczenia w Polsce wtedy, gdy jesteś zatrudniony w Norwegii;
  • pełne ubezpieczenie zdrowotne może objąć nie tylko wnioskującego, ale również najbliższą rodzinę – pamiętaj, że nie dotyczy to sytuacji, gdy cała rodzina mieszka w Norwegii;
  • możesz z wyprzedzeniem zaplanować leczenie w Polsce;
  • otrzymasz potwierdzenie ubezpieczenia, które jest honorowane we wszystkich krajach EOG;
  • możesz korzystać z ubezpieczenia w Polsce przez cały czas trwania umowy o pracę w Norwegii – jeśli masz podpisaną umowę na czas nieokreślony, to druk S1 jest ważny przez 2 lata.
- reklama -
- Polecamy -